Nie ma się co oszukiwać. Każdy właściciel pompowanej deski przyzna, że pompka nie należy do ulubionych elementów supowego wyposażenia. Nawet jeśli czas poświęcony na pompowanie deski jest tak naprawdę niewielką ceną za wygodę podczas transportu, trudno udawać, że machanie tłokiem sprawia wielką przyjemność. Fakt, frajdy w tym za wiele nie ma, ale też niekoniecznie pompowanie deski musi oznaczać katorżniczą robotę. Wszystko zależy od naszego nastawienia i… odpowiedniej pompki!
Z każdym pompowanym supem otrzymujemy w komplecie pompkę, najczęściej firmy Bravo, która praktycznie opanowała rynek urządzeń do nadmuchiwania desek. Niestety dość często wiążą się z tym dwa problemy – po pierwsze nie zawsze producent naszej deski zadba o dołączenie do kompletu najbardziej odpowiedniego modelu pompki. Po drugie – mimo tego samego producenta i bardzo prostej konstrukcji, jakość tych pompek jest różna. W efekcie pompowanie jedną pompką może być dla nas lekką rozgrzewką przed zejściem na wodę, inną – ciężkim wysiłkiem, który zniechęci nas do pływania. Aby ułatwić sobie życie, warto poznać różne modele pompek i wiedzieć, do jakiego rodzaju desek najlepiej je stosować.
EZ Pump – pompka z szerokim cylindrem
To jedna z pierwszych pompek, jaka pojawiła się na masowym rynku „dmuchanych” desek SUP. Ma szerszy cylinder, a co za tym idzie – wtłacza najwięcej powietrza za jednym ruchem tłoka. Działa jednostronnie, czyli tylko podczas ruchu w dół. Bardzo popularna, choć powoli zastępowana jest nowszą generacją pompek.
Plusy – bardzo szybko napełnia deskę powietrzem. Pompując od razu widzimy jak deska nabiera kształtu. Dobra do supów o małej pojemności.
Minusy – po uzyskaniu ciśnienia około 5-7 psi zaczyna się cięższa praca. Od 10 psi poważny wysiłek. Powyżej 15 psi mordęga. Pompka nie nadaje się do pompowania dużych desek, wymagających ciśnienia przekraczającego 15 psi.
EZ Pump HP – pompka z wąskim cylindrem
Następczyni EZ Pump, przeznaczona do pompowania desek z wyższym ciśnieniem. Trochę węższy cylinder odejmuje jakieś 0,5 litra wtłaczanego powietrza, ale znacznie ułatwia pompowanie. Również pracuje tylko jednostronnie.
Plusy – najlżej pracująca pompka przy wysokim ciśnieniu. Jeśli tylko trafimy na sprawny egzemplarz, EZ Pump HP znacznie ułatwi nam robotę. Nie sprawia dużego problemu pompowanie powyżej 15 psi.
Minusy – długo trwa wstępne pompowanie, szczególnie dużych supów. Pompka najlepiej pracuje po uzyskaniu w desce ciśnienia 1-3 psi. W przypadku małych desek, wymagających 15 psi, jej zalety nie są aż tak odczuwalne.
Bravo SUP 3
najnowszy model firmy Bravo. Pompka z węższym cylindrem i regulowaną dwukierunkową pracą tłoka. Powietrze wtłaczane jest zarówno podczas ruchu w dół jak i do góry. Po wyjęciu specjalnego korka pompka pracuje jak zwykła jednokierunkowa, co ułatwia pompowanie przy wyższym ciśnieniu. Dodatkowo umożliwia przełączenie trybu pracy z pompowania na wysysanie powietrza – wystarczy przykręcić wąż do gwintu po drugiej stronie rączki.
Plusy – super szybkie pompowanie! Nadaje się do każdego rodzaju desek. Regulowane działanie tłoka (jedno/dwukierunkowe) znacznie ułatwia pracę. Zdecydowanie najlepsza pompka z modeli Bravo.
Minusy – po uzyskaniu wysokiego ciśnienia pracuje trochę ciężej od EZ Pump HP
Bravo BP/BTP 12
Elektryczna pompka specjalnie przystosowana do supów. Zdolna wytworzyć ciśnienie max 14.5 psi. Może być zasilana wewnętrznym akumulatorem lub przez podłączenie kablami do akumulatora samochodowego. Automatycznie wyłącza się po uzyskaniu maksymalnego ciśnienia.
Plusy – najwygodniejsza opcja pompowania deski. Niewielkie rozmiary. Automatyczne wyłączenie zapobiega „przepompowaniu” naszego cennego supa. Możliwość podłączenia do akumulatora samochodowego.
Minusy – wysoka cena. Wrażliwa na przepracowanie. Pompka może działać tylko przez 15 minut, później przez 20 minut musi „dojść do siebie”. W przypadku pompowania większej ilości desek powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Supy wymagające wyższego ciśnienia trzeba dopompować ręcznie.
Ostatnią nowością na rynku pompek do desek SUP jest model brytyjskiej firmy Red Paddle – Titan Pump. Osobiście nie miałem okazji sprawdzenia tego wynalazku, zatem z plusami i minusami pozwolicie, że jeszcze się powstrzymam. Opis i zasadę działania tej ciekawej pompki możecie poznać w tym artykule.
Jeśli pompowanie deski przysparza Ci nadmiernego wysiłku, nawet do tego stopnia, że rozważasz wożenie nadmuchanego supa, najprawdopodobniej masz źle dobrany model pompki. Albo po prostu wadliwy egzemplarz. Sprawdź jaki model został dołączony do kompletu i spróbuj innego, kierując się powyższymi opisami. Prawdopodobnie ta drobna zmiana w sprzęcie sprawi, że cała zabawa z SUPem stanie się łatwiejsza, a chęci do pływania momentalnie wzrosną!
Facebook
YouTube
RSS