
Gdy po sesji na wodzie wydaje Wam się, że z deski ubyło trochę powietrza, a pomiar manometrem faktycznie potwierdził brak paru PSI, nie ma powodu, by od razu wpadać w rozpacz. Istnieje duża szansa, że deska wcale nie jest uszkodzona, a winnym wycieku jest nieszczelny zawór. Oto jak można z nim sobie samodzielnie poradzić!
Co powoduje nieszczelność zaworu?
Zazwyczaj przyczyną nieszczelności zaworu jest jego zbyt słabe dokręcenie. W deskach SUP najczęściej stosowany jest zawór typu Halkey-Roberts (HR), który składa się z dwóch podstawowych części:
- górna część – widoczna na powierzchni deski, zawiera otwór do podłączania pompki oraz mechanizm zamykający.
- dolna część – umieszczona wewnątrz deski, dociska od spodu krawędź otworu w materiale PVC, tworząc szczelność konstrukcji po dokręceniu górnej części.
Ponieważ zawór HR nie jest w żaden sposób wklejony w pokład deski, cała jego szczelność zależy od odpowiedniego dokręcenia tych dwóch wspomnianych elementów.
Skąd bierze się nieszczelność?
Czasami może się zdarzyć, że dostaniemy nową deskę z niedokręconym zaworem. Po prostu ktoś w fabryce nie dopilnował kontroli jakości lub miał słabszy dzień. Mieliśmy już kilka takich przypadków i dotyczyło to zarówno tanich, jak i droższych desek. Tak więc nie ma reguły… zawsze może się zdarzyć!
Luz w zaworze może też powstać po dłuższym użytkowaniu deski. Wyjmowanie końcówki pompki z zaworu wiąże się z lekkim przekręceniem węża, co wielokrotnie powtarzane może doprowadzić do minimalnego odkręcenia zaworu. I nieszczelność gotowa.
Sprawdzamy szczelność zaworu
Możemy zacząć od prostszej i szybszej metody, choć może nie do końca dokładnej. Napompuj deskę do maksymalnego zalecanego ciśnienia, odłącz pompkę i przyłóż ucho do zaworu. Koniecznie w bardzo cichym pomieszczeniu, gdyż nawet drobny szelest może zmylić nasz zmysł. Jeśli zawór jest nieszczelny, prawdopodobnie usłyszysz lekkie pssst, pssst.
Dokładniejszą metodą jest test wody z mydłem – po napompowaniu deski należy nałożyć wodę z mydłem, lub płynem do naczyń, na zawór i obserwować, czy pojawiają się na nim bąbelki powietrza. Jeśli tak, mamy wyciek z nieszczelnego zaworu.
Gdy okaże się, że faktycznie wyciek powietrza pochodzi z zaworu, będzie do dla nas bardzo dobra wiadomość! Deska najprawdopodobniej nie jest uszkodzona i aby przywrócić jej pełną sprawność techniczną, wystarczy po prostu dokręcić zawór.
Dokręcamy zawór w desce SUP

Do dokręcenia (lub wykręcenia) zaworu potrzebny nam będzie specjalny klucz, który najczęściej znajduje się we wnętrzu pojemnika z zestawem naprawczym. Zanim przystąpimy do dalszego działania, upewnijcie się, że z deski zostało wypuszczone powietrze. To bardzo istotne, ponieważ aby dobrze dokręcić obydwie części zaworu, musimy go docisnąć/złapać dłonią od spodu, czyli przez dno. Nie uda Wam się ta sztuczka, jeśli deskę wypełnia powietrze. Takie dokręcanie na siłę w napompowanej desce może spowodować przekręcenie całego zaworu.


Następnie:
- Otwieramy zatyczkę zaworu
- Wkładamy w zawór klucz, tak jak prowadzą plastikowe „ząbki”
- Dociskamy od spodu wewnętrzną część zaworu i jednocześnie przekręcamy klucz zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. W przypadku nieszczelności powinniście poczuć, że klucz lekko się obraca, aż do wystąpienia pełnego oporu. Uwaga – wszystko z umiarem! Zbyt duża siła może uszkodzić gwint zaworu i będziemy zmuszeni do jego całkowitej wymiany.
I tyle! Teraz pozostaje sprawdzić szczelność jedną ze wspomnianych wcześniej metod. Jeśli wszystko jest OK, możemy śmiało ruszać na wodę z w pełni sprawną deską!
Inne problemy z zaworem
Gdyby jednak powyższe starania zawiodły i nadal z okolicy zaworu występował wyciek powietrza, może to być spowodowane następującymi przyczynami:
- zawór jest zabrudzony – należy go rozkręcić i przedmuchać sprężonym powietrzem lub przepłukać wodą, aby usunąć zabrudzenia
- uszkodzona uszczelka – jeśli uszczelka jest zużyta, można ją wymienić na nową
- trwale uszkodzony zawór – w przypadku poważniejszej awarii zaworu najlepiej wymienić go na nowy kompatybilny model.
Od szczelności zaworu zależy funkcjonalność naszej deski. Choć raczej nie ma ryzyka, że przez drobne niedokręcenie nagle z SUPa wyleci nam całe powietrze, to jednak utrata paru PSI może odczuwalnie pogorszyć sztywność i zachowanie deski na wodzie. Dlatego radzimy raz na jakiś czas przyłożyć ucho do zaworu, a w razie potrzeby, sięgnąć po klucz!
Facebook
YouTube
RSS