Jak ważny jest rozmiar powierzchni pióra w wiośle? Jak różne wielkości piór wpływają na odczucia podczas wiosłowania? Najlepszą metodą znalezienia odpowiedzi na te pytania jest wypróbowanie tego samego modelu wiosła w różnych wariantach rozmiaru pióra. W tym celu sięgnęliśmy po dwuczęściowe wiosła marki JP Australia z serii Carbon z trzema różnymi piórami: 497 cm², 535 cm² i 581 cm². Ich trzonki wykonane są z kompozytu o 60% zawartości węgla, dzięki czemu wiosła te charakteryzują się niską wagą (około 0.64 kg) i dobrą sztywnością, ale z zachowaniem komfortowej elastyczności. Więcej o ogólnych właściwościach tego modelu, a także jak wypada on na tle innych wioseł JP Australia, dowiecie się z testu https://supsurfer.pl/2021/09/2-czesciowe-wiosla-jp-australia/
Czy różnica powierzchni pióra rzędu 8% może być odczuwalna? Choć pozornie wydaje się ona niewielka, a przy pierwszych próbach można wpaść w pewną „pułapkę poznawczą”, to sesja porównawcza na wodzie dała nam jasną odpowiedź. Na początku wyjaśnijmy, o co chodzi z tą „pułapką”, dotyczącą głównie osób pływających czysto rekreacyjnie. Otóż biorąc do ręki dowolne wiosło takiej jakości jak model JP Australia Carbon, które jest lekkie, sztywne i ze świetnie zaprojektowanym kształtem pióra, każde wiosło, bez względu na rozmiar pióra, może wydać nam się idealne. Szczególnie, jeśli zastępujemy nim jakieś budżetowe wiosło aluminiowe lub z włókna szklanego. Dopiero bezpośrednie porównanie podobnego wiosła z innym piórem zacznie nam układać właściwy obraz.
Odczucia na wodzie
Biorąc na wodę dowolne wiosło z piórem S, M czy L, pierwsze wrażenia zawsze były pozytywne. Cała seria Carbon ujmuje lekkością i komfortem wiosłowania. Dopiero po kilku zamianach wioseł z rożnymi rozmiarami piór znaleźliśmy swoje ulubione i dostrzegliśmy pewne wady pozostałych. Oto nasze rekomendacje, rozpatrywane pod kątem rekreacyjnego pływania:
Pióro S
Wiosło z najmniejszym rozmiarem pióra zachwyca lekkością pracy. Wchodzi w wodę niczym nóż w masło i pozwala na znakomitą kontrolę prowadzenia pióra. Sprawia wrażenie, jakby przybyło nam sił, co przekłada się na większą częstotliwość wiosłowania (tzw. kadencję) oraz zdolność do pokonywania większych dystansów. To idealny rozmiar dla bardzo lekkich osób, którym zależy na oszczędzaniu siły i zmniejszeniu obciążenia ramion/barków. Osoby o średniej i wyższej wadze ciała odczują jednak mniejszą moc odepchnięcia. Przy typowo rekreacyjnym wiosłowaniu przełoży się to na gorsze przyspieszenie i nieco wolniejszą prędkość. O ile bardziej doświadczeni zawodnicy czasami wybierają mniejsze pióra, by móc zwiększyć częstotliwość pracy wiosłem, to amatorscy superzy rzadko kiedy zbliżają się do tak intensywnych „obrotów”, by mniejsza powierzchnia pióra zagrała na ich korzyść. Małe pióro może też mniej przypaść do gustu surferom pływającym na falach, na których szybkie uzyskanie pełnej mocy w 3-4 ruchach jest kluczowe do złapania ślizgu.
Pióro M
Chyba nie będzie niespodzianki jeśli już na początku zdradzimy, że właśnie ten rozmiar pióra przypadł nam najbardziej do gustu. Nadal zachowuje część tej lekkości pracy mniejszego pióra, jednocześnie oferując odczuwalnie większą moc odepchnięcia. Średni rozmiar pióra jest idealnym kompromisem pomiędzy łatwością wiosłowania, oszczędnością siły i uzyskiwaniem dobrych osiągów. Dla osób pływających rekreacyjnie, których waga mieści się mniej więcej w zakresie od 55 do 85 kg, będzie to bardzo bezpieczny wybór. Taki rozmiar sprawdzi się zarówno podczas zabawy przy plaży, na dłuższej wycieczce, na falach, a także w pierwszych wyścigach. Warto sięgnąć po M-kę szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie znasz wszystkich tajników wiosła i dopiero odkrywasz własne wioślarskie potrzeby.
Pióro L
Lekkie wiosło z dużym piórem potrafi oczarować mocą i błyskawicznym przyspieszeniem. Dla cięższych osób będzie ono przepustką do łatwych i dobrych osiągów na wodzie. Lżejsi supsurferzy zauważą jednak, że praca takim piórem staje się nieco bardziej wymagająca, szczególnie na dłuższym dystansie. Wyraźnie wzrasta wówczas obciążenie ramion i barków, dlatego jeśli macie jakieś problemy tymi częściami ciała, lepiej unikajcie tego rozmiaru. Dla silnych osób o wadze +90 kg wiosłowanie takim piórem będzie czymś zupełnie naturalnym, przy którym mniejsze pióra nagle wydadzą się pozbawione mocy. Dla nas połączenie sztywności modelu JP Australia Carbon z mocą największego pióra okazało się odrobinę za duże, by móc mówić o pełnym komforcie w większości supowych sytuacji.
Wiosło wiosłu nierówne
W niniejszym artykule opisujemy porównanie różnych piór w bardzo podobnych wiosłach tego samego producenta. Trzeba pamiętać, że na ogólne odczucia, takie jak moc, zużycie siły i komfort wiosłowania, składa się więcej czynników, niż tylko powierzchnia pióra. Ogromną rolę odgrywają tutaj również waga i sztywność wiosła. Dla przykładu sztywne wiosło z piórem o powierzchni 540 cm² może oferować odczuwalnie większą moc od wiosła 560 cm² z bardziej elastycznym trzonkiem. Dlatego dokonując wyboru powierzchni pióra, możemy porównywać rozmiary tylko w ramach jednej linii konkretnego modelu wiosła tego samego producenta, o tej samej sztywności i konstrukcji. Więcej na temat wpływu różnych cech wiosła pisaliśmy w artykule https://supsurfer.pl/2019/04/w-poszukiwaniu-idealnego-wiosla/
Wybór dobrego wiosła jest kluczem do pełnej satysfakcji z pływania na supie. Zachęcamy, byście starali się próbować różnych wioseł przy każdej nadarzającej się okazji. Być może to, którego aktualnie używacie, wcale nie jest tym idealnym!
Wiosła JP Australia Carbon udostępnił nam sklep Easy-surfshop.pl
Facebook
YouTube
RSS