• Aktualności
  • Testy
  • Wyprawy
  • Porady
  • Filmy
  • Kalendarz
  • Kontakt
Supsurfer.pl
  • Aktualności
  • Testy
  • Wyprawy
  • Porady
  • Filmy
  • Kalendarz
  • Kontakt
  • Facebook

  • YouTube

  • RSS

Porady

SUP w chłodne dni – jak się ubrać?

SUP w chłodne dni – jak się ubrać?
KM
21/11/2015

Gdy za oknem temperatura jasno daje do zrozumienia o nadciągającej zimie, większość z surferów zamyka deski w ciepłym pomieszczeniu, rozpoczynając pełen smutku okres przerwy w sezonie. Na wodzie pozostają jedynie najtwardsi, lub dla niektórych – najbardziej szaleni. Pływanie w chłodnych warunkach zawsze niesie ze sobą znacznie większe ryzyko niż słoneczna sesja w środku lata. Tu nie ma wątpliwości. Jednak pływanie zimą może być nie tylko całkowicie bezpieczne, ale też po prostu przyjemne. Pod warunkiem, że zachowamy pewne granice zdrowego rozsądku i wyposażymy się w odpowiednie akcesoria. Oto kilka rzeczy, które przedłużą nasz sezon nawet o kilka miesięcy!

12186681_1654949351428930_913590020185958322_o

Zdrowy rozsądek

Zacznijmy od najważniejszego. Nawet zakup najlepszego kombinezonu na niewiele nam się zda, jeśli nie wykorzystamy tego, co mamy zupełnie za darmo – trzeźwego myślenia. Czyli, ruszając zimą na deskę:

  • nie pływamy sami
  • informujemy kogoś znajomego gdzie i jak długo zamierzamy pływać
  • wybieramy tylko sprzyjającą pogodę, bez wiatru i opadów
  • trzymamy się blisko brzegu
  • planujemy wyprawę tak, aby wrócić godzinę przed zachodem słońca
  • pływamy po akwenie dobrze znanym, bez niebezpiecznych przeszkód
  • mamy na uwadze, że przy temperaturze poniżej zera cienka warstwa wody na pokładzie może dość szybko zamarznąć, zamieniając naszego supa w lodowisko. Bezpieczniej jest wybierać dni z temperaturą na plusie
  • pamiętamy, że bez odpowiedniego stroju po upadku do wody najprawdopodobniej czeka nas hipotermia

Aby uniknąć przykrych problemów ze zdrowiem i czerpać maksimum przyjemności z zimowego supowania, musimy wyposażyć się w dobry kombinezon. Do wyboru mamy tak naprawdę dwie-trzy opcje, uzależnione zarówno od naszych funduszy jak i akwenu na jakim zamierzamy pływać.

Pianka

GOPR8129

Kombinezon neoprenowy, zwany popularnie pianką, jest najcześciej stosowanym zabezpieczeniem przed chłodną wodą w takich sportach jak surfing, windsurfing czy kitesurfing. Stąd pierwsze co przychodzi na myśl – będzie też świetny na supa! Otóż, poza zabawą na flach, nie do końca… Pianki sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy częsty kontakt z wodą. Na supie wpadanie do wody, szczególnie zimą, najczęściej ograniczamy do minimum, dlatego pływanie w piance na desce z wiosłem ma mniej więcej taki sens, jak jazda w niej na rowerze. Głównym problemem jest to, że pianki nie „oddychają”, czyli nie przepuszczają powietrza, zatrzymując większość energii cieplnej wydzielanej przez ciało. Efekt – po chwili intensywnego wiosłowania jesteśmy spoceni.

Nieco lepiej sprawa wygląda w przypadku typowo rekreacyjnego pływania w chłodny dzień (np. przy +2 stopniach C), kiedy nie wkładamy w wiosłowanie większego wysiłku. Jeśli nasza sesja ma być tylko luźną wycieczką po jeziorze, wtedy pianka zda egzamin. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale ocenę dostateczną otrzyma.

Jaką wybrać piankę? Najlepiej taką, która zbudowana jest z maksymalnie rozciągliwych i elastycznych materiałów, o grubości nie mniejszej niż 5/4 mm. Najlepsze tego typu kombinezony produkują firmy od lat związane ze sportami surfingowymi, takie jak Xcel, Mystic, O’Neill itp. Należy unikać pianek w całości pokrytych warstwą gumy. Znacznie krępują ruchy i przyspieszają proces pocenia ciała.

W naprawdę chłodny dzień sama pianka może nam nie wystarczyć. Dlatego warto założyć na nią jakąś lekką/średniej grubości kurtkę, która nie przepuszcza wiatru.

Bardzo istotną rzeczą są dobre buty. Bez ciepłych neoprenowych butów szybko złapie nas jakieś choróbsko. Powinniśmy celować w grubość pianki nie mniejszą niż 5 mm. Do wyboru mamy buty surfingowe – bardzo elastyczne, lub do nurkowania – często z twardszą podeszwą. Które wybrać? Jeśli zamierzacie bawić się na fali, lepsze wyczucie deski zapewnią buty surfingowe. W przypadku gdy pływamy tylko po płaskiej wodzie, nie ma to takiego znaczenia.

piankowe

Rękawiczki z neoprenu to kolejny element zimowego wyposażenia. Nie muszą być grube, grunt aby chroniły nas przed bezpośrednim kontaktem z wodą i umożliwiły swobodną pracę wiosłem. Nie mogą być za ciasne, ani nie powodować problemów z uginaniem palców.

Kaptur z neoprenu przyda nam się tylko podczas zabawy na fali, gdy na bank czeka nas nurkowanie w zimnej wodzie. Do spokojnego pływania po płaskich akwenach lepsza będzie zwykła zimowa czapka.

885993_1654949358095596_7945022071442690789_o

Tak wyposażeni możemy śmiało wyruszać na zimowe supowanie. Nie jest to co prawda optymalne rozwiązanie w przypadku pływania po płaskiej wodzie, ale przynajmniej bezpieczne – po upadku do wody nie powinny nas spotkać żadne większe zdrowotne niespodzianki. Jeśli tym co nas głównie interesuje jest zabawa na falach, wtedy pianki są zdecydowanie najlepszym wyborem. Częsta kąpiel w morzu gwarantuje, że nie zejdziemy z deski spoceni!

Suchy kombinezon

12185191_1651273345129864_4324740816898007924_o

Wśród wszelkiej maści surferów od lat sporą popularnością cieszą się suche kombinezony. Głównie z powodu wygody przebierania przed i po pływaniu. Zdejmowanie mokrej pianki przy 2-4 stopniach C. nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Sucha odzież, jaką mamy pod kombinezonem, eliminuje te niedogodności praktycznie do zera.

Wyróżniamy tu dwa typy „sucharów”: przystosowane do kite i windsurfingu, w czym specjalizują się takie firmy jak Mystic, ION i Ocean Rodeo, oraz dedykowane przede wszystkim do pływania na deskach SUP – tu prym wiedzie firma Supskin. Czym się różnią? Typowo wind/kite’owe kombinezony nastawione są przede wszystkim na wodoszczelność. Choć zapewniają pewną „oddychalność” materiału, nie jest to w nich priorytetem. Są też cięższe i mniej elastyczne od supowego „suchara”. Kombinezon dedykowany do SUP, taki jak Supskin, to obecnie najbardziej zaawansowany technologicznie produkt na rynku. Strój ten nie tylko doskonale chroni przed wodą, ale przede wszystkim bez porównania lepiej „oddycha” i zapewnia elastyczność materiału, co jest kluczową sprawą podczas intensywnego wiosłowania. Jest też przy tym niesamowicie lekki.

1111

Przykład kombinezonów: wind/kite (Mystic) oraz SUP (Supskin)

W przeciwieństwie do pianek, żaden suchy kombinezon sam z siebie nie zapewni nam termicznej osłony. Tutaj materiał kombinezonu chroni nas jedynie przed wodą, a ciepło muszą zapewnić rzeczy założone pod nim. Najczęściej w zupełności wystarczą jakieś ciepłe skarpety (jeśli nasz kombinezon posiada zintegrowane z nogawkami wodoodporne skarpety), dowolne obuwie (choćby trampki) bielizna termoaktywna i jakaś sportowa bluza. Do tego zwykła czapka, rękawice z neoprenu i możemy pływać prawie całą zimę w maksymalnym komforcie. Jeśli kombinezon pozbawiony jest zintegrowanych skarpet, musimy wyposażyć się w grubsze buty neoprenowe.

Pływanie w supowym kombinezonie jest bez cienia wątpliwości najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Przestaje nas martwić problem chłodu, przemoknięcia czy przebierania na zimnym powietrzu. Nie nasiąka wodą, błyskawicznie schnie, nie zajmuje wiele miejsca. Prawie ideał. Niestety wiążą się z tym dwa minusy. Po pierwsze taki kombinezon kosztuje prawie tyle co bardzo dobra deska. Po drugie, jeśli chcemy uprawiać surfing na morzu, nadal powinniśmy wyposażyć się w dobrą piankę. Pływanie i nurkowanie pod falami w suchym kombinezonie jest często utrudnione przez tworzące się w nim „balony powietrza” – gdy wpadniemy do wody, całe powietrze zebrane w nogawkach i okolicach tułowia wypychane jest do góry, tworząc coś na zasadzie naturalnego kapoka. Fajna sprawa gdy chcemy utrzymać się na powierzchni, gorsza, gdy nadciąga duża fala, a przed nami leży nasz sup. Poza tym, kombinezony supowe stworzone są głównie z myślą o akcji typu „wpadnę i wchodzę na deskę” (bez nurkowania), więc ich szczelność w rejonach zapięcia na szyi nie zawsze jest tak dobra, jak w przypadku lateksowych kołnierzy w „sucharach” wind/kite.

Wady i zalety – podsumowanie

Pianki

+ cena (poniżej 1000 zł)

+ dostępność

+ małe rozcięcie materiału nie psuje walorów termicznych

+ przydatność do surfingu

– uciążliwe zakładanie/zdejmowanie

– przy intensywnym wysiłku ciało szybko zaczyna się pocić

– słaba ochrona przed wiatrem

– długo schną

– po paru sezonach następuje degradacja właściwości materiału

Kombinezony wind/kite

+ komfort przebierania

+ wodoszczelność

+ dłuższa żywotność materiału od neoprenu

– wyższa cena (około 2000 zł)

– średnie właściwości „oddychania” materiału

– mniejsza elastyczność

– gorsza przydatność do surfingu

Kombinezony SUP

+ komfort przebierania

+ wodoszczelność

+ „oddychanie” materiału

+ minimalna waga

+ elastyczność materiału

– cena (500 – 850 euro)

– gorsza przydatność do surfingu

To, jaki strój wybierzecie, zapewne w głównej mierze będzie podyktowane budżetem. Nie ma wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem na zimową porę jest dedykowany SUP kombinezon. Wiąże się on jednak ze znacznym wydatkiem, szczególnie jeśli sięgniemy po najwyższy model z kolekcji. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę, że materiał takiego kombinezonu często wytrzymuje dwa razy dłużej niż pianka, kalkulacja nie wygląda już tak niekorzystnie. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do walorów użytkowych, chyba najmniej opłacalną opcją jest zakup kombinezonu wind/kite. Nadal przy poważniejszym treningu będziemy się w nim pocić, a wydamy 2x tyle co na dobrą piankę. Która okaże się lepsza, gdy zechcemy wyskoczyć na fale…

Powiązane tematyjak się ubrać na supakombinezonmysticpiankaporadysupsupskinxcelzima
Porady
21/11/2015
KM

Powiązane tematyjak się ubrać na supakombinezonmysticpiankaporadysupsupskinxcelzima

Więcej z działu Porady

  • więcej
    Przygotowanie do touringu – film instruktażowy

    Przygotowanie do krótkiej wycieczki na supie nie jest specjalnie skomplikowanym tematem. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, zapakować...

    KM 05/06/2021
  • więcej
    Przygotowanie pompowanej deski SUP

    Hubert Tobis, przedstawiciel firmy UONE, pokaże nam, jak przygotować sprzęt do zejścia na wodę. W poniższym filmie...

    KM 21/04/2021
  • więcej
    Jak zmieniać stronę wiosłowania

    Czasami drobny trik potrafi wywołać naprawdę duży wpływ na naszą efektywność wiosłowania. Jednym z nich może być sposób, w...

    KM 31/03/2021
  • więcej
    Deska SUP tania czy droga? Dylematy kupującego

    Podczas zakupów sprzętu SUP chyba każdego z nas dręczyły podobne pytania – ile pieniędzy muszę wydać na sprzęt?...

    KM 20/02/2021
  • więcej
    Jak przechować deskę SUP przez zimę

    Gdy nadchodzi zima, a wraz z nią przerwa w pływaniu, zwykle pojawia się pytanie: jaki jest najlepszy sposób...

    KM 25/11/2020
  • więcej
    Uwaga na przezroczyste butelki!

    Zbliża się fala upałów i pewnie sporo osób z ochotą będzie chciało wykorzystać ten czas na wodzie....

    KM 02/08/2020
  • więcej
    W serwisie pompowanych desek

    Jakie są najczęstsze uszkodzenia pompowanych desek? Co można próbować samodzielnie naprawić, a co lepiej oddać w ręce fachowca?...

    KM 13/06/2020
  • więcej
    9 minut dla kondycji

    Jak nie stracić formy w czasie kwarantanny? Michael Booth przedstawia serię 9-minutowych ćwiczeń, dzięki którym wrócicie na...

    KM 23/03/2020
Scroll for more
Tap

Facebook

  • Popularne

  • Nowe

  • Komentarze

  • SUPer 11’6” 2022
    Testy18/05/2022
  • Tłumik zaworu deski
    Aktualności16/05/2022
  • SUPer 11’6” 2022
    Testy18/05/2022
  • Tłumik zaworu deski
    Aktualności16/05/2022
  • Starboard Enduro Carbon 
    Testy11/05/2022
  • Włókniarz SUP Race – pierwsze medale rozdane
    Aktualności04/05/2022
  • Test deski SUPer 11’6” 2022 | Supsurfer.pl :

    […] sytuacjach węższe, sztywniejsze i mocniej zbudowane touringi, jak choćby…

  • Pompka elektryczna 15 psi 12 V ITIWIT | Supsurfer.pl :

    […] Pompka elektryczna ITIWIT 15 psi 12 V to świetny…

  • Włókniarz SUP Cup | Supsurfer.pl :

    […] Kalendarz […]

  • Twoja pierwsza deska SUP | Supsurfer.pl :

    […] przypadku każdego zakupu jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest…

Supsurfer.pl

Polski SUP magazyn o surfingu z wiosłem - najszybciej rozwijającym się sporcie wodnym na świecie!

TAGI

sup film test regaty starboard deska itiwit 2019 surfing porady decathlon deski 2020 fanatic 2018 mistral 2021 foil zima zawody spływ 2016 2017 szczecin odra wyprawy race rrd aztron wiosło kołobrzeg 2022 aqua marina gryfino rzeka red paddle 2015 aktualności naish surf
  • Popularne

  • Najnowsze

  • Komentarze

  • Silesia SUP CUP 2022
    Aktualności25/04/2022
  • Naish Hover Inflatable 2022
    Aktualności27/04/2022
  • Włókniarz SUP Race – pierwsze medale rozdane
    Aktualności04/05/2022
  • Kwietniowa edycja Alpine Lakes Tour
    Filmy21/04/2022
  • SUPer 11’6” 2022
    Testy18/05/2022
  • Tłumik zaworu deski
    Aktualności16/05/2022
  • Starboard Enduro Carbon 
    Testy11/05/2022
  • Włókniarz SUP Race – pierwsze medale rozdane
    Aktualności04/05/2022
  • Test deski SUPer 11’6” 2022 | Supsurfer.pl :

    […] sytuacjach węższe, sztywniejsze i mocniej zbudowane touringi, jak choćby…

  • Pompka elektryczna 15 psi 12 V ITIWIT | Supsurfer.pl :

    […] Pompka elektryczna ITIWIT 15 psi 12 V to świetny…

  • Włókniarz SUP Cup | Supsurfer.pl :

    […] Kalendarz […]

  • Twoja pierwsza deska SUP | Supsurfer.pl :

    […] przypadku każdego zakupu jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest…

Copyright © 2022 Supsurfer.pl | Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI serwisu Supsurfer.pl

SUP i 10 rzeczy, które warto mieć
Wiosła węglowe – czy warto?