Jakie są najczęstsze uszkodzenia pompowanych desek? Co można próbować samodzielnie naprawić, a co lepiej oddać w ręce fachowca? Czy nowe konstrukcje są mniej podatne na awarie? W poszukiwaniu odpowiedzi na te i inne pytania, udaliśmy się do Huberta Tobisa z firmy UONE, który poza produkcją i sprzedażą własnych desek, prowadzi też prawdopodobnie pierwszy w Polsce serwis pompowanych desek z prawdziwego zdarzenia.
Skąd wziął się pomysł uruchomienia serwisu pompowanych desek?
Wpływ na otwarcie przez naszą markę serwisu pompowanych desek miały głównie dwa czynniki. Pierwszym z nich była potrzeba posiadania serwisu dla własnego sprzętu. Naszym zdaniem, nawet jeśli deski nie są awaryjne, to będąc sygnowane logotypem porządnej marki powinny posiadać własny serwis i wsparcie pogwarancyjne dla wszystkich klientów. Zawsze wychodzimy frontem do klienta – nawet po upływie gwarancji. Nie dzielimy klientów na lepszych i gorszych, tych nieco przykurzonych. Klient to klient, niezależnie od tego czy kupił deskę 2 miesiące temu, wczoraj, czy w 2016 roku – należy mu się wsparcie i tyle! Drugim równie kluczowym czynnikiem był brak lub znikoma ilość profesjonalnych serwisów pompowanych desek sup, których w naszym kraju przybywa i miejmy nadzieje, że taki trend się utrzyma.
Jak zdobywaliście doświadczenie w naprawie desek?
Będą producentem desek konstrukcje i budowę mamy opanowaną do perfekcji, tak więc doświadczenie budowaliśmy bazując na „żywym organizmie” tj. naprawiając deski najpierw bliższych znajomych, a potem w zasadzie wszystkich zainteresowanych. Na samym początku działalności zdarzyło się, że naprawa nie przebiegła po naszej myśli, ale działamy z zasadą, że nasi klienci nie mogą być niezadowoleni, tak więc szybko poprawiliśmy swoje błędy i przywróciliśmy uśmiech na twarzy klienta.
Czy do naprawy uszkodzonego supa potrzebny jest jakiś specjalistyczny sprzęt?
Co do zasady jest potrzebne kilka niezbędnych narzędzi, aczkolwiek nie wiem, czy można nazwać je specjalistycznymi. My generalnie używamy ścisków stolarskich o dużej sile. Form wykonanych z drewna lub sklejki w zależności od uszkodzenia/ wklejanego elementu i oczywiście kleju do co ważne miękkiego PVC. Naprawiając deski we własnym zakresie nie używajcie kleju do twardego PVC, ponieważ przy zwijaniu zwyczajnie zacznie pękać. Warto też wspomnieć o opalarce, dzięki której da się zerwać niepoprawnie naklejone łatki, rozerwane uchwyty, skrzynkę statecznikową i inne elementy serwisowanych desek.
Jakie są najczęstsze uszkodzenia desek?
Generalnie nie prowadzimy statystyk związanych z uszkodzeniami. Aczkolwiek wydaje mi się, że najczęściej spotykanym problemem są rozszczelnienia desek na szwach, wynikające z zaawansowanego wieku desek uznanych producentów, lub słabej jakości materiału, w przypadku desek budżetowych, które występują na równi z ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi tj. dziurami wynikającymi z niewłaściwej eksploatacji deski.
Z jakim największym wyzwaniem spotkaliście się do tej pory przy naprawie deski?
Największym wyzwaniem była dziura pod uchwytem pewnej budżetowej deski. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że było to błahe rozszczelnienie pod matą EVA. Jednak po pierwszej przymiarce i próbie naprawy okazało się, że musieliśmy wyrwać stary uchwyt, wyciąć duży kawałek maty antypoślizgowej i zakleić niespodziewane dziury pod uchwytem (wynikające ze słabej struktury materiału). Po czym nakleiliśmy nowy uchwyt i nową matę antypoślizgową. Była to dotychczas najbardziej zaawansowana usługa serwisowa wymagająca dużej skrupulatności i cierpliwości.
Do większości desek sup dołączane są zestawy naprawcze. Kiedy możemy sami pokusić się o naprawę naszego supa, a kiedy lepiej zwrócić się do specjalisty?
Na pewno nie zalecamy używania zestawu naprawczego jeżeli waszego supa obejmuje jeszcze gwarancja fabryczna. Po upływie tego okresu zalecamy kontakt z serwisem chyba, że dziurka (uszkodzenie mechaniczne) jest na tyle mała, że przy użyciu dostępnych w domu narzędzi (podstawowy ścisk dwa kawałki drewna jesteście w stanie nakleić łatkę i docisnąć ją na zalecane 24h.
Naprawiacie deski różnych marek. Czy faktycznie jest tak, że tańsze supy częściej ulegają awariom niż takie z wyższej półki?
Zdecydowanie tak. W naszym serwisie dominują albo deski bardzo tanie, wręcz budżetowe, gdzie klienci podczas zakupu kierowali się czynnikiem cenowym, albo deski dość leciwe, w których awarie wynikają z zaawansowanego wieku i przepływanej liczby godzin.
Jeśli sami zrobimy dziurę w desce, sprawa jest przeważnie łatwa do zdiagnozowania. Ale czy zdarzają się takie uszkodzenia, o których zwykły użytkownik może przez jakiś czas nawet nie zdawać sobie sprawy, np. rozwarstwienia laminatu itp.?
Zdarzają się takie awarie, które będą niewidoczne gołym okiem, albo na tyle małe, iż ciężko będzie je wychwycić na słuch. Aczkolwiek mogą być bardzo groźne i wcześnie wykryte pomogą uratować waszą deskę, a może nawet wasze zdrowie. Awariami tymi mogą być tak podstawowe problemy jak niewielkie, postępujące z czasem odkręcenie się zaworu, co należy bezwzględnie weryfikować przed każdym pływaniem, jak również mikro rozszczelnienia szwów, które z biegiem czasu mogą prowadzić do większych dziur i kompletnej nieszczelności sprzętu. Rozwarstwienia materiału są bardzo rzadką przypadłością, którą z pewnością zauważycie po tworzącym się bąblu na powierzchni deski.
Czy są takie uszkodzenia, których naprawa staje się już nieopłacalna?
Jak najbardziej. Brak opłacalności wynika w głównej mierze z miejsca i kosztu produkcji desek. Miejscem tym są Chiny, a koszty są zależne od marki i jej jakości. Tak więc jeżeli ktoś sądzi, że kupując deskę za 999 PLN brutto koszty naprawy są wprost proporcjonalne do jej wartości to niestety jest w błędzie. Koszty naprawy są stałe i liczone według stawek europejskich, w naszym przypadku polskich. Praca przy serwisie sprzętu pompowanego to trudne i czasochłonne zadanie, tak więc dużo uszkodzeń wymaga weryfikacji pod względem opłacalności, ponieważ zdarza się, i to nierzadko, że koszt naprawy przekracza wartość sprzętu.
Co sądzisz o nowinkach technologicznych typu welding, fusion itp. Czy faktycznie poprawiają wytrzymałość deski?
Z mojego punktu widzenia użycie kleju wzmacnia wytrzymałość deski. Jego brak, czyli zastąpienie go na całej długości deski zgrzewaniem, nieco osłabia konstrukcję, raz pod względem grubości deski, dwa pod względem wytrzymałości konstrukcji na rozklejanie i rozszczelnianie. Oczywiście są miejsca, gdzie można zastosować technologię fusion, aczkolwiek w miejscach newralgicznych zalecałbym korzystanie z dodatkowego kleju na etapie produkcji.
Jak długo trwa średnia naprawa deski?
Czas naprawy zależy od uszkodzenia deski. Podstawowe, najłatwiejsze w naprawie małe dziurki to kwestia dwóch dni, natomiast bardziej zaawansowane naprawy to kwestia nawet dwóch tygodni.
Czego najlepiej unikać by nie doprowadzić do uszkodzenia deski?
W przypadku posiadania tańszych, a co za tym idzie cieńszych desek, starajcie się unikać eksplorowania szlaków z powalonymi drzewami, wystającymi gałęziami czy kamienistych rzek. Generalnie nie powinno się zostawiać deski napompowanej do wysokiego ciśnienia przez dłuższy czas na słońcu. Na zimę natomiast starajcie się w miarę możliwości przechowywać wysuszoną deskę w suchym miejscu.
Sądzisz, że pompowane deski czeka daleka przyszłość, czy zostaną niebawem zastąpione jakąś inną technologią?
Sądzę, że ze względu na swoją mobilność mają przed sobą przyszłość. Oczywiście na zawodach zostaną z biegiem czasu zastąpione sztywnymi konstrukcjami, ale do użytku rekreacyjnego, przynajmniej na razie, nie widać niczego innego na horyzoncie.
Jak można się z Wami skontaktować, gdy naszego supa spotka nieszczęście?
Zapraszamy do kontaktu przez nasz profil na Facebooku, lub stronę internetową marki Uone:
https://u1.net.pl/serwis-desek-sup-by-uone,27.html
Facebook
YouTube
RSS