Przymierzając się do zakupu pierwszego sprzętu SUP, nasza uwaga skupiona jest głównie na desce. Podziwiamy jej kształt, konstrukcję, szatę graficzną… Normalna sprawa. Każdy przez to przechodzi. Na tym etapie wiosło traktowane jest jako dodatek do deski i nie przywiązujemy do niego jakiegoś większego znaczenia. Szybko się jednak przekonacie, że wybór wiosła jest tak samo ważny, o ile nie ważniejszy, od wyboru deski.
fot. star-board.com
Wioseł na rynku jest zatrzęsienie – różne konstrukcje, materiały, długości. Oto kilka podstawowych porad, dzięki którym wybór pierwszego pagaja będzie bardziej świadomy, a pływanie przyjemniejsze!
Długość
Najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniego wiosła jest jego długość. Dlaczego? Jeśli wiosło będzie zbyt długie, narazicie się na ból ramion, a przy intensywnym wiosłowaniu nawet na zapalenie ścięgna. Zbyt krótkie może spowodować ból pleców od mocnego pochlania do przodu podczas wiosłowania. Jedna z najczęściej udzielanych rad w tej kwestii polega na dodaniu około 20 cm do własnego wzrostu. Jest to dość bezpieczna metoda i na początku można się nią śmiało kierować.
fot. bicsport.com
Konstrukcja
Wiosła pod względem konstrukcji dzielą się na jednoczęściowe, dwu- i trzyczęściowe. Jednoczęściowe to wiosła o stałej długości. Wybierając je musimy dokładnie wiedzieć jaka długość nam odpowiada, dlatego na początek nie jest to polecane rozwiązanie. Znacznie bezpieczniej postąpimy sięgając po wiosło dwuczęściowe, z regulowaną długością. Sprawdzamy wtedy czy obliczona wcześniej suma (wzrost + 20 cm) mieści się w zakresie długości oferowanej przez dane wiosło i po kłopocie. Przykładowo gdy nasz wzrost wynosi 180 cm, wybieramy takie wiosło, które można regulować w zakresie do około 200 cm.
fot. star-board.com
Z wiosłem jest jak z regulacją siedzenia w samochodzie. Czasami jeden centymetr odsunięcia oparcia daje nam właśnie ten komfort. To sprawa bardzo indywidualna, dlatego warto mieć możliwość drobnej regulacji, a wiosła dwuczęściowe właśnie ją zapewnią. Wiosła trzyczęściowe również oferują regulowaną długość, dodatkowo możemy rozłączyć dolną część z piórem. To dobra opcja gdy zależy nam przede wszystkim na łatwym transporcie. Rozłożone wiosło powinno zmieścić się nawet w plecaku. Wadą takich modeli jest trochę mniejsza sztywność.
Materiały
Gdy myślimy o materiałach z jakich wykonane są wiosła, możemy wyodrębnić cztery główne rodzaje: aluminiowe, z włókna szklanego, węglowe i kompozytowe.
Wiosła aluminiowe należą do najtańszych na rynku. Są bardzo solidne, stosunkowo sztywne i generalnie znakomicie nadają się do roli Twojego pierwszego wiosła. Ich wadą jest nieco większa waga, ale nie jest to jakiś straszny mankament przy rekreacyjnym poznawaniu uroków SUPa.
Wiosła z włókna szklanego potrafią być lżejsze od aluminiowych, ale niestety nie grzeszą sztywnością. A ponieważ często są droższe od aluminiowych, dlatego trudno je tak naprawdę rekomendować. Lepiej mieć trochę cięższe i sztywniejsze wiosło niż odwrotnie.
Trzy części i włókno szklane – o sztywności możemy zapomnieć…
Wiosła węglowe to absolutny konstrukcyjny top. Są super lekkie i sztywne. Wiosłowanie nimi to czysta przyjemność, za którą niestety trzeba zapłacić kilkakrotnie wyższą cenę niż za wiosło aluminiowe. Szczęśliwie na początku nie musimy aż tak szaleć z wydatkami.
Jednoczęściowe wiosło węglowe – jeśli zależy nam na najlepszych osiągach
Wiosła kompozytowe są wykonane z mieszanki materiałów węglowych, włókna szklanego oraz epoksydów. Stanową bardzo dobry kompromis pomiędzy lekką wagą, sztywnością i przystępną ceną. To zdecydowanie najlepszy wybór do rekreacji i bardziej ambitnego pływania. Choć kosztują zwykle dwa – trzy razy więcej od wioseł aluminiowych, różnica w lekkości, sztywności i efektywności wiosłowania będzie warta takiej ceny.
Detale
Po wybraniu długości, konstrukcji i materiału naszego wiosła, pozostaje jeszcze wziąć pod uwagę kilka mniej lub bardziej ważnych detali. Po pierwsze rozmiar pióra wiosła. Tu należy zwrócić uwagę, czy dane wiosło jest dedykowane dla dzieci (mniejsze pióro) czy dla osoby dorosłej (normalne pióro). Po drugie rodzaj uchwytu na górze wiosła. Część wioseł posiada prosty uchwyt w kształcie litery T, który wielu osobom odpowiada. W innych modelach znajdziemy profilowany uchwyt, też preferowany przez część surferów. Jaki wybór można doradzić? Niestety, w tym wypadku trzeba już osobiście pofatygować się do sklepu i przymierzyć uchwyt do dłoni. Szczęśliwie większość uchwytów, bez względu na rodzaj, jest OK. To tylko kwestia przyzwyczajenia. Jeśli jednak mamy wybór i możemy sprawdzić różne rodzaje – warto to zrobić przed zakupem.
Czerwona owijka chroni burty deski przed uderzeniami wiosłem, a samo wiosło przed utonięciem
Na koniec jeszcze jedna rada. Niektóre wiosła dla początkujących wyposażone są w owijki zapewniające pagajowi pływalność oraz chroniące burty deski przed uderzeniem. Jest to szczególnie przydatne w przypadku wieloczęściowych wioseł aluminiowych, które, z powodu różnych otworów służących regulacji, potrafią „napić się” wody. I po prostu zatonąć, gdy zostawimy je na wodzie bez opieki. Nie wszystkie wiosła toną, ale jeżeli nie macie pewności co do szczelności konstrukcji, taki pływak może uchronić was przed kolejnym zakupem. Dodatkowo aluminiowe wiosła, z uwagi na swoją twardość, znacznie łatwiej mogą uszkodzić burtę kompozytowej deski. Jeśli posiadacie tzw. “sztywnego” supa i dopiero zaczynacie zabawę w supowanie, warto wziąć takie zabezpieczenie pod uwagę.
Facebook
YouTube
RSS