W ubiegłym roku mieliśmy okazję testować pierwszą deskę polskiej marki SUPer – allrounda 10’6”. Deska przyjemnie zaskakiwała niską ceną i starannym wykonaniem, ale z uwagi na mniejszą szerokość, przeznaczona była głownie dla lżejszych osób. W tym sezonie kolekcja SUPera wzbogaciła się o większy model, o bardziej touringowym charakterze.
Konstrukcja i wyposażenie
SUPer 11’6” posiada wyraźnie „turystyczny” kształt. Deska jest długa i dość szeroka, szczególnie w przedniej i środkowej części. Wrażenie szerokości trochę rozprasza mocno zwężony dziób, który na krótkim odcinku wyraźnie unosi się nad taflę wody. Podobnie do mniejszego SUPera, testowana deska wykonana jest w jednowarstwowej technologii z dwuwarstwowymi burtami.
Parametry SUPer 11’6”
- Długość: 11’6”
- Szerokość: 32”
- Grubość: 6”
- Pojemność: 347 litrów
- Waga: 9 kg
- Ciśnienie: 15 psi
Cena: 1799 zł
W zestawie znajdują się:
- Plecak
- Smycz
- Zestaw naprawczy
- Dwukierunkowa pompka Bravo
- Trzyczęściowe wiosło z aluminium
SUPer kolejny raz zaskakuje bardzo starannym wykonaniem, co w tym przedziale cenowym nie zawsze jest normą. Nie tylko klejenia zasługują na pochwałę, ale przede wszystkim zachowanie prostego kadłuba. W tak długich tanich deskach zazwyczaj można się spodziewać lekkiego przekrzywienia dziobu lub rufy, gdy spojrzymy wzdłuż osi deski. Tutaj nie mogliśmy się dopatrzeć tego mankamentu. SUPera wyposażono w trzy stateczniki, z których dwa boczne są wklejone na stałe, a centralny wsuwany jest w szynę z zatrzaskiem. Naszym zdaniem te dwa boczne finy producent mógłby sobie podarować. W deskach touringowych niewiele dają, a tylko utrudniają składnie supa. Można się też zastanawiać, dlaczego na mniejszym modelu zainstalowano dwa komplety linek bagażowych, a na touringu tylko jeden.
Z całego zestawu najmniej pochwał zyskał plecak. Jest bardzo oszczędnie wykonany i skrojony prawie „na styk” do rozmiaru deski. Z czegoś jednak niska cena musi wynikać. Plusami nadrabiają pozostałe elementy wyposażenia. Wiosło zostało solidnie wykonane i posiada bardzo dobrze pracujące pióro. Nie myszkuje na boki, daje dobre odepchnięcie, jest jak należy. Całość konstrukcji wiosła zapewnia dobrą sztywność, choć da się wyczuć drobne luzy na łączeniach rurek. Do rekreacyjnego pływania na początek spokojnie wystarczy. Trzeba się tylko przyzwyczaić do nieco mniejszej rączki. Rewelacją jest natomiast dołączona do kompletu dwukierunkowa pompka Bravo, której zazwyczaj nie ujrzymy w budżetowych zestawach sup.
Wrażenia na wodzie
Zanim jeszcze dojdziemy do wody, SUPer 11’6” ma dla nas kolejną przyjemną niespodziankę. Deska waży według producenta zaledwie 9 kg, co, jak na taką długość, jest świetnym wynikiem. Przenoszenie jej po lądzie nie powinno sprawić kłopotu nawet słabszym osobom. Lekkość kadłuba to efekt jednowarstwowej konstrukcji, z którą wiąże się odrobinę mniejsza sztywność. Płynąć na desce nie dało się tego szczególnie odczuć, ale patrząc na supa z boku, można zauważyć minimalnie większe ugięcie pod ciężarem surfera (w porównaniu do supa o podobnej długości i dwuwarstwowej konstrukcji). Podczas testu, zgodnie z tym co jest napisane na zaworze, napompowaliśmy deskę do 15 psi. Producent na swojej stronie rekomenduje dla tego modelu ciśnienie sięgające nawet do 20 psi, co może poprawić sztywność deski dla cięższych surferów. Osoby ważące do 80 kg nie muszą się tym jednak specjalnie przejmować.
SUPer 11’6” zapewnia dobrą stabilność i przyjemne osiągi na płaskiej wodzie. Prędkość deski plasuje się gdzieś pomiędzy szybkim allroundem a bardziej wyczynowym touringiem. SUPer świetnie radzi sobie płynąc pod fale, w czym znacznie pomaga wyżej poniesiony dziób. Doskonale wypada też trzymanie prostego kursu. Z uwagi na niską temperaturę nie bawiliśmy się w śmiałe sztuczki z obrotami, ale w typowo „wycieczkowych” manewrach deska zachowywała się bardzo przyjaźnie.
Podsumowanie
SUPer 11’6” to udane połączenie przyjazności desek allround z osiągami touringów. Dla osób pływających po jeziorach i spokojnych rzekach może być świetną pierwszą deską sup, a chwilę po nauce pierwszych kroków, łatwym do opanowania touringiem. Jeśli lubicie dłuższe wycieczki, SUPer 11’6” zapewni wam odpowiedni zapas osiągów. Węższe deski mogą być szybsze, mocniej zbudowane sztywniejsze, ale do czystej weekendowo-wakacyjnej rekreacji za niewielkie pieniądze SUPer 11’6” jest naprawdę super!
Deskę do testu udostępniła firma u1.net.pl
Facebook
YouTube
RSS