Choć samo hasło „podwójna komora” nie robi już takiego wrażenia jak jeszcze dwa sezony temu, to w wydaniu firmy Mistral konstrukcja ta nabiera zupełnie nowego oblicza.
Do tej pory większość desek „dwukomorowych” składała się z głównego kadłuba i wykrojonej/wklejonej w środku drugiej komory. Co wiązało się m.in. z osobnym pompowaniem dwóch części deski i nieco problematycznym składaniem supa. Mistral podszedł do tej koncepcji z zupełnie świeżym pomysłem – poznajcie Twin Air Technology!
Pierwszą i zasadniczą różnicą nowych desek Mistrala jest podział komór na dwie równe części, biegnące przez całą długość kadłuba. Tak więc mamy tutaj komory lewą i prawą, o identycznych wymiarach, a nie mniejszą środkową oraz większą zewnętrzną. Dzięki temu, że każda komora ma mniejszą szerokość (niż w tradycyjnych deskach), razem, w połączeniu z oplatającym je zewnętrznym pasem, tworzą znacznie sztywniejszy kadłub. Mistral podaje, że gdy podczas testów tradycyjna deska wyginała się pod ciężarem 75 kg na około 9 cm, to wykonana w nowej technologii już tylko na około 3 cm.
Drugą ciekawostką jest sposób mocowania takich elementów jak skrzynki statecznikowe czy masztowe (w przypadku desek windsurfingowych). Otóż w nowych Mistralach wspomniane elementy nie muszą być na stałe przyklejone do kadłuba, gdyż utrzymuje je sam ścisk komór powietrza – przez środek deski biegnie niewielka pusta przestrzeń, w którą można włożyć np. specjalnie zaprojektowaną skrzynkę statecznikową US-box. Przyznamy, że dla nas też brzmi to jeszcze tajemniczo. Wkrótce mamy otrzymać zdjęcia nowych desek, więc poznamy ten patent w pełnej okazałości!
To jeszcze nie koniec niespodzianek. Choć na pokładzie nowych Mistrali znajdziemy dwa zawory, całą deskę możemy napompować korzystając tylko z jednego wejścia. A to eliminuje problem z nierównym ciśnieniem w komorach, czy wypuszczaniem powietrza podczas składania deski.
Oprócz patentów związanych z komorami, Mistral w nowych deskach zastosował również tzw. woven-drop stitch, czyli lżejszą i bardziej efektywną metodę splotu włókien, spajających cały kadłub.
Wszystkie te nowinki znajdziemy w trzech pompowanych deskach SUP: La Bamba 10’5, Tango 11’5 i Salsa 12’6 oraz trzech windsurfingowych: Boogie 8’2, Hip 9’6 i Jive 12’6.
Nowe Mistrale już niebawem pojawią się w sklepie Easy-surfshop.pl
Facebook
YouTube
RSS