Pewnie nie raz zdarzyła Wam się taka sytuacja – środek lata, piękna słoneczna pogoda, ciepła woda jeziora i deska z wiosłem czekająca na plaży. Wszystko byłoby cudowne, gdyby nie jedna przeszkoda – wiatr. Coż… wtedy najczęściej z zabawy nici. Bo trudno nazwać zabawą wiosłowanie na desce, gdy wiatr uparcie znosi nas w swoim kierunku, niekiedy wręcz uniemożliwiając dopłynięcie do celu, czy powrót do brzegu.
Takie dni wcale nie muszą być stracone. Pod warunkiem, że mamy odpowiednią deskę SUP z opcją podłączenia windsurfingowego pędnika. Czyli tak zwanego WindSUPa.
Deski WindSUP pojawiły się na rynku zaraz po wybuchu boomu na supy. Najczęściej są to po prostu zwyczajne deski allround z wmontowanym w pokładzie gwintem, pozwalający na podłączenie windsurfingowego pędnika, czyli żagla z masztem i bomem. Większość tego typu desek ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę – dodatkowy mieczyk na środku dna. Dzięki niemu deska lepiej utrzymuje równy kurs podczas żeglowania i łatwiej płynie pod wiatr. Mieczyk możemy w prosty sposób wyjąć, przez co szybko zamienimy naszego WindSUPa w tradycyjną deskę SUP.
O ile sztywne WindSUPy nie wywołały na rynku jakiejś szczególnej ekscytacji, to w przypadku pompowanych desek można powiedzieć o prawdziwym przełomie. Dzięki „dmuchanym” WindSUPom pierwszy raz mogliśmy mieć dużą deskę windsurfingową, która nie tylko świetnie nadaje się do nauki żeglowania, ale jest też super poręczna w transporcie, znacznie bardziej wytrzymała na uderzenia od sztywnej deski, lekka oraz bezpieczna – upadek na dmuchany kadłub to zupełnie inne doznanie niż zderzenie np. głowy ze sztywną burtą. Pompowane WindSUPy mają jednak jedną istotną wadę – większość z nich dość słabo nadaje się do pływania ślizgowego przy silniejszym wietrze. Choć i z tym niektórzym producenci, jak np. Starboard czy RRD, coraz lepiej sobie radzą.
Wybór deski WindSUP
Jeśli zastanawiasz się nad deską WindSUP, musisz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – do czego ta deska ma przede wszystkim służyć? W przypadku, gdy żeglowanie ma być tutaj priorytetem, lepszym wyborem będą dłuższe deski, posiadające wyraźniejszy charakter windsurfingowy. Jeżeli więcej czasu będziesz spędzać z wiosłem, możesz wybrać typową deskę allround z wbudowaną opcją podłączenia pędnika.
Każda z tych desek zapewni Ci sporo zabawy, zarówno z żaglem jak i z wiosłem. Dłuższe WindSUPy, które z założenia są bardziej WIND niż SUP, będą szybciej żeglować przy słabym wietrze i ostrzej popłyną pod wiatr.
Wybierając pompowaną deskę WindSUP, zwróćcie baczniejszą uwagę na jej konstrukcję. Tutaj bardzo dużą rolę odgrywa sztywność kadłuba. W trakcie żeglowania znacznie częściej chodzimy po desce, obracamy się i używamy dynamicznie pracującego żagla. Jeśli kadłub deski będzie zachowywał się jak falująca guma, wrażenia z pływania będą takie sobie. Dlatego im deska sztywniejsza, tym lepiej.
Dobrą sztywność zapewnią nam deski dwuwarstwowe lub z pasem usztywniającym i o gęstej strukturze materiału dropstich. Gorzej wypadną tańsze deski jednowarstwowe z niskim sugerowanym ciśnieniem kadłuba.
Trzeba jednak pamiętać, że pompowane deski WindSUP służą głównie do pływania przy słabym wietrze, mniej więcej do 3 Bft. Większość z nich nie została skonstruowana z myślą o żeglowaniu przy silniejszych podmuchach. Silny wiatr niesie ze sobą działanie bardzo dużych sił, na które taki sprzęt nie jest przygotowany. Jeśli Wasza deska ma tylko wbudowany gwint do wkręcenia windsurfingowej palety, z pewnością nie została pomyślana do pływania przy silniejszym wietrze. Do tego celu mogą być użyte tylko deski wyposażone w większą skrzynkę masztową, najczęściej przechodzącą przez całą grubość kadłuba.
Żagiel do WindSUPa
Gdy zaczynamy przygodę z windsurfingiem, lub chcemy sobie spokojnie popływać przy słabym wietrze, najlepszą opcją będzie lekki dakronowy żagiel wraz z dedykowanym masztem i bomem. Wiele firm windsurfingowych oferuje tego typu komplety. Niektóre z nich są składane z małych elementów, dzięki czemu cały pędnik mieści się w niewielkiej torbie.
Żagle z dakronu możemy swobodnie rolować i składać, przez co nie ma obawy, że je uszkodzimy podczas transportu. Typowe żagle windsurfingowe, przeznaczone do ślizgowego pływania przy silniejszym wietrze, zbudowane są z przezroczystego monofilmu, który jest dość delikatny, przez co łatwo ulega uszkodzeniom podczas nieuważnego pakowania/przewożenia. Ponieważ nasz WindSUP będzie przeważnie pływał przy słabym wietrze, żaden wyczynowy pędnik nie jest potrzebny i taki dakronowy żagiel w zupełności nam wystarczy.
A może deska windsurfingowa do SUPa?
Często pojawia się pytanie, czy do supa można używać typowych desek windsurfingowych? Na rynku sprzętu używanego bez trudu trafimy na różne tanie oferty, co wydaje się kuszącą opcją. Jednak zdecydowanie odradzamy taki ruch. O ile z żaglem będą pływać przynajmniej dobrze, to w roli supa wypadną tragicznie. Starsze deski windsurfingowe są bardzo wąskie, dlatego stanie z wiosłem na takim kadłubie przysporzy Wam wiele problemów ze stabilnością. Z kolei nowoczesne deski WIND są co prawda szersze, ale też znacznie krótsze, przez co fatalnie utrzymują prosty kurs podczas wiosłowania. Każde odepchnięcie wiosła powoduje zmianę kierunku deski – frustracja murowana!
Dobra deska WindSUP to recepta na udany sezon. Nie tylko sprawi, że nagle znajdziecie jeszcze więcej powodów by wyskoczyć nad wodę, ale też wprowadzi Was w świat nowego, fascynującego sportu, jakim jest windsurfing.
Facebook
YouTube
RSS