Globalna pandemia przyspieszyła proces cyfrowej transformacji, gdzie zarówno przedsiębiorstwa jak i organizacje musiały przejść do rozwiązań cyfrowych, adaptując swoje strategie oraz sposób funkcjonowania w oparciu o korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Branża SUPa również przeniosła się online – od najbardziej ikonicznych wydarzeń, takch jak wyścig MOLOKAI DO OAHU, który stał wirtualnymi mistrzostwami na skalę globalną, do prowadzonych za pośrednictwem Zooma e-szkoleń.
Odpowiedzią Międzynarodowego Stowarzyszenia Surfingu, International Surfing Association (ISA), na wyzwania stawiane przez restrykcje związane z pandemią, było wypracowanie oraz przedstawienie nowych zasad prowadzenia kursów edukacyjnych dla instruktorów surfingu, deski z wiosłem oraz sędziów zawodów sportowych, w formie zdalnej.
Nowe zasady pozwoliły na kontynuację szkoleń w zakresie kursów instruktorskich ISA w oparciu o model hybrydowy, z częścią teoretyczną prowadzoną wirtualnie, oraz przedłużenie terminów związanych z wymaganiami praktycznymi by uzyskać akredytację instruktorską.
Możliwość rozpoczęcia kursów online spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony międzynarodowych środowisk surferskich i SUP-owych, w tym również w Polsce. To właśnie w dużej mierze na potrzeby grupy polskich riderek i riderów, Andy Joyce, oficjalny Prezenter z ramienia ISA, zorganizował w miniony weekend wirtualne szkolenia na SUP Instruktorów.
“Nie ukrywam, że był to rok pełen wyzwań. Organizacja kursów pochłonęła wiele pracy i wysiłku, ze świadomością, że może to być rozwiązanie jedynie tymczasowe,” powiedział Andy Joyce, Instruktor Surfingu, SUPa, Menadżer Angielskiej Reprezentacji Surfingu Adaptacyjnego oraz Prezenter szkolen ISA. “Osiem miesięcy od wdrożenia oraz pokonania ograniczeń związanych z prowadzeniem kursów wirtualnie, okazuje się, że zainteresowanie tym formatem jest nadal ogromne. Jestem bardzo zadowolony z wielu pozytywów związanych z prowadzeniem zajeć zdalnie, w tym możliwości dotarcia do odbiorców na całym świecie, jak również obniżenia kosztów kursu przy równoczesnym zachowaniu wysokich standardów. Co jest bardzo ważne, te kursy pomagają naszej odizolowanej w czasach pandemii wspólnocie utrzymywać kontakt oraz dają możliwość poznawania nowych ludzi.”
“Nowa Normalność i sposób w jaki będziemy pracować i uczyć się będzie miała charakter hybrydowy,” powiedziała Ania Nadolna, akredytowana przez ISA Instruktorka SUPa, promotorka sportu i założycielka SUPer Whale’a, która dołączyła do grupy oferując pomoc w tłumaczeniu. “Miałam szczęście ukończyć oba kursy ISA (na otwarte i zamknięte akweny) prowadzone przez Andiego w Bournemouth. Natomiast uważam, że objęcie strategii cyfrowych jest przyszłością i dlatego super było zobaczyć, że prowadzenie takich kursów wirtualnie jest możliwe. Rownież przemiło było poznać i wesprzeć polską ekipę, która będzie przecierać szlaki w Polsce z certyfikatem instruktorskim od International Surfing Association.”
“Dla mnie kurs na instruktora zorganizowany przez International Surfing Association to naturalny krok, kiedy chcesz zabierać innych na wodę i pokazywać im jakim wspaniałym sportem jest deska z wiosłem. Dla mnie to niezbędna kwalifikacja potwierdzająca moje predyspozycje i doskonaląca moje kompetencje. Uczestnictwo w kursie pogłębiło moją dotychczasową wiedzę na temat tego sportu i pokazało nowe możliwości oraz techniki organizowania SUP lekcji. Zarówno ja, jak i moi przyszli kursanci na pewno skorzystają na tej wiedzy. Bardzo ważny jest dla mnie też fakt, że jest to profesjonalny i uznany na świecie kurs, który w przyszłości może otworzyć wiele drzwi przede mną,” powiedziała Gosia Szłapczyńska, założycielka SUP lifestylowego bloga SUPerka. “Nie czułam, że organizacja kursu online ogranicza moje możliwości zdobycia wiedzy. Wszystko było jasno rozpisane, wytłumaczone, przedyskutowane w przecudownej atmosferze, którą tworzą ludzie z miłości do tej samej zajawki. Do momentu ukończenia kursu możemy również liczyć w każdej chwili na pomoc ze strony prowadzącego.”
“Od samego początku mojej przygody z deską, jestem skoncentrowana na startach w zawodach. Bardzo lubię rywalizację i nieźle sobie radzę w tym sporcie. Równolegle prowadzę szkolenia i uczę pływać na SUPie. Jednak chciałabym to robić profesjonalnie, świadomie i bezpiecznie…I właśnie to umożliwił mi kurs na instruktora SUP organizowany przez ISA,” powiedziała Faustyna Andrzejak, SUP Riderka w Teamie JP Australia Poland. “Decyzja nie mogła być inna. Pomimo trudności logistycznych z powodu pandemii i obaw związanych z barierą językową, zapisałam się i właśnie ukończyłam część pierwszą teoretyczną! Moje wrażenia? Szok, że pomimo doświadczenia, można było wtłoczyć nam do głowy tyle wiedzy i nowych informacji na temat nauki wiosłowania! A Andy Joyce jako prowadzący kurs i Ania Nadolna w roli tłumaczki po prostu mega!”
“W Polsce SUPy jeszcze raczkują i są często traktowane jako zamiennik rowerków wodnych lub innych dmuchańców! Bardzo chcę to zmienić, pokazać nową AKTYWNOŚĆ SPORTOWĄ. SUP to nie tylko decha to styl życia i chcę się nim dzielić. Więc oczywistym krokiem był kurs na Instruktora SUP!,” powiedziała Dominka Głąb, założycielka firmy szkoleniowo-eventowej, Banana. “Pasja to fajny mechanizm bo pcha nas do ciągłego rozwoju! Dzięki decyzji wzięcia udziału w kursie mogę włączyć szósty bieg! Kurs dodał mi skrzydeł, dosłownie! Wiele informacji pokrywało się z moją dotychczasową pracą, więc ekstra! Mogę przybić sobie piątkę! Ale wyniosłam mnóstwo cennych wskazówek, podpowiedzi! W głowie pojawiły się nowe pomysły! Jestem bardzo zadowolona i przyszli uczniowie z pewnością też bedą! Kocham ludzi, sport i życie! To mnie nakręca, marzeniem było dzielić się swoimi zajawkami przez 365 dni w roku! I właśnie to spełniam!”
“Nauczyłem sie nowych sposbów na motywowanie i inspirowanie ludzi, którzy będą ze mną pływali. Prowadzący był przesympatyczny i z dużą wiedzą na temat SUPa, a ekipa była naprawdę pomocna. Nie przeszkadzała mi bariera językowa ponieważ zajęcia były prowadzone w bardzo klarowny i dostępny sposób,” powiedział Paweł Mucha, założyciel lifestylowego SUP bloga, SUPer Mucha. “Kurs mnie zainspirował, bo chciałbym się dalej profesjonalnie rozwijać i zabierać ludzi na wodę z uwzględnieniem wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa oraz przekazywać wiedzę w pozytywny sposób. SUP łączy moje pasje – ekologię oraz rywalizację sportową.”
“Funkcjonujemy w bezprecedensowych czasach pandemii i jako organizacja rozpatrujemy kreatywne oraz innowacyjne rozwiązania, które pomogą naszej wspólnocie być aktywnym i zaanagażowanym,” powiedział w kwietniowym oświadczeniu, Fernando Aguerre, Prezydent International Surfing Association. Kierując się pozytywnym doświadczeniem uczestników kursu z Polski, wykorzystanie cyfrowych technologii na potrzeby szkoleń instruktorskich, nie tylko wzmacnia poczucie przynależności do globalnej wspólnoty skupionej wokół pasji do deski z wiosłem, ale rownież przyczynia się do dalszej demokratyzacji tego sportu.
Więcej informacji na temat nachodzących kursów ISA można znaleźć na stronie www.andyjoyce.info lub skontaktować się bezpośrednio z organizatorem andy@surfsteps.co.uk
Tekst i opracowanie: Anna Nadolna
Facebook
YouTube
RSS