• Aktualności
  • Testy
  • Wyprawy
  • Porady
  • Filmy
  • Kalendarz
  • Kontakt
Supsurfer.pl
  • Aktualności
  • Testy
  • Wyprawy
  • Porady
  • Filmy
  • Kalendarz
  • Kontakt
  • Facebook

  • YouTube

  • RSS

Aktualności

Parsęta River Trophy

Parsęta River Trophy
Krzysztof Mruk
29/03/2024

Pomysł Parsęta River Trophy zrodził się dwa lata temu, kiedy po kolejnej intensywnej edycji Planet Baltic SUP Race potrzebowaliśmy aktywnie się zmęczyć. Zawody wówczas trwały niby tylko dwa dni ale tak naprawdę przez tydzień pracowaliśmy non-stop. Bardzo brakowało nam SUPowania, więc w następny dzień po zawodach rzuciliśmy wszystko, pojechaliśmy do Byszyna i daliśmy porwać się Parsęcie. Był to jeden z lepszych dni na desce. Do tematu wróciliśmy zainspirowani wyczynami sąsiada z Białogardu Piotra Rosady, który jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem długodystansowym w Polsce, medalistą ultra maratonów kajakowych (w tym Võhandu Marathon) i organizatorem wieloletniego cyklu maratonów kajakowych w Polsce. Canoa Cup to 10 maratonów w 2024. Nawiązalilsmy kontakt z Piotrem, popływaliśmy razem i teraz przedstawiamy efekt naszej współpracy. 

Parsęta River Trophy to pilotowy projekt stworzenia cyklicznej imprezy dla szerokiego środowiska kajakarzy, wioślarzy, pływających na deskach SUP i lubiących sprawdzić się na długich rzecznych odcinkach. Widzimy rosnącą popularność masowych maratonów rzecznych na świecie a w Polsce jeszcze takiego wyścigu nie mieliśmy. Pozazdrościliśmy przyjaciołom Czechom Krumlovskiego Vodackiego Maratonu, gdzie w zeszłym roku wystartowało 1506 zawodników. Estonia ma swój kultowy Võhandu Marathon (1073 zawodników w 2023). Nasi południowi sąsiedzi zaczynali w 2003 roku od 86 zawodników. Spróbujmy zrobić wspólnie coś na ich wzór w Polsce! Mamy wszystkie instrumenty do zbudowania tak dużej imprezy: Was, uroczą rzekę i współpracę doświadczonych organizatorów.  

Parsęta to jedna z bardziej popularnych rzek dla kajakarzy w Polsce. Chcemy wykorzystać fakt, że do Kołobrzegu zjeżdża się czołówka zawodników SUP z Polski, Czech i innych krajów na kultowe zawody w Polsce – Planet Baltic SUP Race. Trzydniową rywalizację kończą w niedzielę 4 sierpnia i byłoby grzechem nie zaprosić ich na SUPowy Wyścig Pokoju 😉   Parsęta na odcinku Karlino – Kołobrzeg jest niewymagającą rzeką o charakterze nizinnym, jednakże stopień trudności wzrasta na niskim poziomie wody oraz z ilością ewentualnie zwalonych drzew. Latem poziom rzeki jest niski. Zwalone drzewa mogą leżeć w poprzek albo po skosie rzeki, ale zwykle nie blokują całkowicie koryta. Odcinek Karlino-Bardy jest lekko meandrujący i łatwy. Istnieje szansa spotkania z bielikami, które mają gniazda w tej okolicy. Teraz już wiecie skąd „Tylko dla orłów”. Na odcinku Bardy-Kołobrzeg Parsęta jest jeszcze łatwiejsza.  

W wakacje Parsęta jest popularnym miejscem spływów kajakowych i kajakarze „udrażniają” swobodny spływ tworząc przepływowe korytarze szerokości 1m. Może się jednak zdarzyć, że bóbr zrobi sobie fundament tamy rankiem przed wyścigiem. Widzieliśmy bobry przewalające drzewa na naszych oczach. Porywisty wiatr przed zawodami może też być przyczyną powalania drzew. Nie ma gwarancji, że rzeka będzie wolna od całkowitych blokad.  Z powyższych powodów w pierwszej edycji dopuszczamy jedynie dmuchane deski SUP. Po tegorocznych zawodach wysłuchamy Was i zdecydujemy wspólnie czy możemy spróbować za rok puścić twarde deski.   

 W tym roku chcemy nagrodzić wszystkich uczestników pamiątkowymi medalami a zwycięzców dyplomami. Zaczynamy skromnie, ale wierzymy, że z każdym rokiem będzie tylko lepiej. Największą nagrodą będzie ukończenie Parsęta River Trophy. 

Maraton Karlino – Kołobrzeg, 43 km, „Tylko dla Orłów”  

Maraton dedykowany zaawansowanym zawodnikom. Wymagana jest umiejętność płynięcia ze średnią prędkością 6 km/h przez 6 godzin (po stojącej wodzie), aby zmieścić się w limicie czasowym spływu. Na dystansie 43km zalecamy używać dmuchanych desek touringowych i race z normalnymi statecznikami. Nie ma potrzeby startować na rzecznych deskach typu „white-water” czy mocować krótkie stateczniki do normalnych desek. 

Średni prąd Parsęty latem to 1,5km/h. W Kołobrzegu pod mostem na Młyńskiej prąd osiąga 5 – 7 km/h – ten odcinek zawodnikom SUP zalecamy przepłynąć w pozycji klęczącej lub siedzącej przez środek bramki utworzonej z wiszących żółtych boi pod prawym przęsłem mostu. Ratownik będzie zabezpieczał to niebezpieczne miejsce po dolnej stronie mostu.  

Miejsce startu – Karlino przystań kajakowa na Parsęcie za posesją nr. 50 na ul. Kościuszki.  

Charakterystyczne punktu na trasie liczone w kilometrach od linii startu: 

  1. Most wąskotorówki – obecnie trasa rowerowa – 2,0km 
  2. Most drogowy Wrzosowo – 9,5km 
  3. Pyszka PRÓG RZECZNY – 13,5km – przenoska SUP 40m prawym brzegiem 
  4. Most drogowy Bardy – 19,0km (tutaj staruje pół-maraton). 
  5. Most drogowy Ząbrowo – 27,0km 
  6. Kładka piesza Kopydłówko – 31,0km 
  7. Wiadukt autostrady S6 – 35,0km 
  8. Obwodnica drogowa Kołobrzegu – 40km 
  9. Most drogowy Kołobrzeg Młyńska – 41km 
  10. Most drogowy Kołobrzeg Łopuskiego – 41,5km 
  11. Most drogowy i kolejowy Kołobrzeg Solna – 42,5km 
  12. META. Most Portowy Kołobrzeg Marina Solna – 43km

Maratończycy SUP będą musieli obejść tylko jeden próg rzeczny w Pyszce 13,5 km od startu.  

Próg jest nie do przepłynięcia SUPem. Za progiem występują prądy wciągające a głębokość rzeki jest tam około 3m. To jest miejsce, gdzie ratownicy WOPR i SAR przechodzą specjalistyczne szkolenia w walce z prądem. Koniecznością będzie wyjście z rzeki na prawy brzeg 20m przed progiem i przejście 20m poniżej progu w celu kontynuacji maratonu. W sumie 40m przenoski. Obowiązek obejścia lądem progu nie dotyczy kajakarzy.  

Na meandrujących odcinkach rzeki pomiędzy Pyszką z Ząbrowem należy zwrócić uwagę na podwodne lub wystające pachołki ostróg umiejscowionych zaraz za zakrętami. Utrudnienia spowodowane ich występowaniem zależne są od poziomu wody.

Trasa Półmaraton Bardy-Kołobrzeg, 23km, „Dla Orlików” 

Wyścig przeznaczony jest dla uczestników mających doświadczenie w zawodach i na tak długich dystansach.  

Miejsce startu – most na Parsęcie  przy wiosce Bardy (prawobrzeże): 

Charakterystyczne punktu na trasie liczone w kilometrach od linii startu:

  1. Most drogowy Bardy – 0,1 km 
  2. Most drogowy Ząbrowo – 7,0km 
  3. Kładka piesza Kopydłówko – 11,0km 
  4. Wiadukt autostrady S6 – 15,0km 
  5. Obwodnica drogowa Kołobrzegu – 20km 
  6. Most drogowy Kołobrzeg Młyńska – 21km 
  7. Most drogowy Kołobrzeg Łopuskiego – 21,5km 
  8. Most drogowy i kolejowy Kołobrzeg Solna – 22,5km 
  9. META. Most Portowy Kołobrzeg Marina Solna – 23km 

Na meandrujących odcinkach rzeki pomiędzy Pyszką z Ząbrowem należy zwrócić uwagę na podwodne lub wystające pachołki ostróg umiejscowionych zaraz za zakrętami. Utrudnienia spowodowane ich występowaniem zależne są od poziomu wody. Nie ma żadnych przenosek.  

W Kołobrzegu pod mostem na Młyńskiej prąd osiąga 5-7kmh – ten odcinek zawodnikom SUP zalecamy przepłynąć w pozycji klęczącej lub siedzącej przez środek bramki utworzonej z wiszących żółtych boi pod prawym przęsłem mostu. Ratownik na desce SUP będzie zabezpieczał to niebezpieczne miejsce po dolnej stronie mostu. 

Marina Solna Adres: Warzelnicza 1, Kołobrzeg. W marinie znajdują się: biuro zawodów (rejestracja zawodników), dwa baseny jachtowe, restauracja, wiata do grillowania, toalety, prysznice. To tutaj pod mostem będzie wspólna meta obu wyścigów. Tutaj też odpalimy grilla i poczęstujemy Was gorącym posiłkiem na mecie.

Na obu trasach nie będzie punktów żywieniowych. Musicie zabrać ze sobą własne jedzenie i piciegwarantujące ukończenie w dobrej kondycji fizycznej. Zalecamy zabrać ze sobą minimum 2 litry napojów, aby uniknąć odwodnienia. W upalny dzień powinno to być minimum 3 litry. Nie zapomnijcie o właściwym ubiorze chroniącym przed upalnym słońcem lub zimną ulewną pogodą. 

Użyteczne linki:

  • Parsęta River Trophy – wydarzenie na Facebooku, w którym znajdziecie najświeższe informacje o zawodach
  • Planet Baltic SUP Race
  • Canoa Cup cykl maratonów kajakowych w Polsce 
  • Kajaki Kołobrzeg wypożyczalnia kajaków i ich transport 
  • oficjalna strona Kołobrzegu  
  • Marina Solna  
  • Kamera marina Solna

Do zobaczenia na Parsęcie w poniedziałek 5 sierpnia 2024!  

Ewa i Marcin Koc 

Ela, Agnieszka i Marek Rowińscy 

Jola i Piotr Rosada

Powiązane tematyParsęta River Trophysup
Subscribe
Login
Powiadom o
guest
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aktualności
29/03/2024
Krzysztof Mruk

Redaktor Supsurfer.pl

Powiązane tematyParsęta River Trophysup

Więcej z działu Aktualności

  • więcej
    Starboard Gen R w nowym wydaniu

    Starboard zaprezentował nowy model deski wyścigowej SUP – Gen R, który poszerza ofertę producenta w segmencie desek...

    Krzysztof Mruk 16/05/2025
  • więcej
    Sensacyjny debiut Hanny Kamińskiej w Pucharze Świata SUP

    Hanna Kamińska, wciąż juniorka, zdobyła brązowy medal w sprincie na 150 metrów podczas zawodów SUP Racing w...

    Krzysztof Mruk 05/05/2025
  • więcej
    Nowe rozwiązanie chroniące wiosła SUP

    Miłośnicy SUP zyskali nową możliwość ochrony swojego sprzętu. Na rynku pojawił się Blade Protector – elastyczna osłona...

    Krzysztof Mruk 28/04/2025
  • więcej
    Noc Kupały na SUPach nad Jeziorem Powidzkim

    Czarter Powidz zaprasza na niezwykłe wydarzenie z okazji Nocy Kupały, które odbędzie się 21 czerwca 2025 roku...

    Krzysztof Mruk 05/04/2025
  • więcej
    Wiosło do SUP foila

    SUP Foil to coraz popularniejsza odmiana stand-up paddlingu, w której deska unosi się nad wodą dzięki zastosowaniu...

    Krzysztof Mruk 26/03/2025
  • więcej
    Fanatic SUP 2025

    Po blisko dwóch latach stagnacji Fanatic powraca na rynek z nowymi pompowanymi SUPami. W katalogu na sezon...

    Krzysztof Mruk 19/03/2025
  • więcej
    Starboard Air Foil Learner – 4 w 1

    Starboard Air Foil Learner to nowoczesna deska zaprojektowana z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z foilingiem. Do...

    Krzysztof Mruk 14/03/2025
  • więcej
    UONE i SUPer 2025

    Duże zmiany w polskiej marce UONE! Wraz z nadejściem nowego sezonu pojawiają się odświeżone deski oraz odmieniony wizerunek marki....

    Krzysztof Mruk 07/03/2025
Przewiń więcej
Tap
  • Popularne

  • Najnowsze

  • Komentarze

  • Noc Kupały na SUPach nad Jeziorem Powidzkim
    Aktualności05/04/2025
  • Starboard Air Foil Learner – 4 w 1
    Aktualności14/03/2025
  • Bezpieczne SUPowanie: 10 najczęstszych urazów i jak ich uniknąć
    Porady18/04/2025
  • Wiosło do SUP foila
    Aktualności26/03/2025
  • Szczelność zaworu w desce SUP
    Porady03/04/2025
  • Starboard Gen R w nowym wydaniu
    Aktualności16/05/2025
  • Perfekcyjny start z plaży według Connora Baxtera
    Porady08/05/2025
  • Sensacyjny debiut Hanny Kamińskiej w Pucharze Świata SUP
    Aktualności05/05/2025
  • Nowe rozwiązanie chroniące wiosła SUP
    Aktualności28/04/2025
  • Bezpieczne SUPowanie: 10 najczęstszych urazów i jak ich uniknąć
    Porady18/04/2025
  • Andrzej :

    Witam ! Lecę na Dominikanę we wrześniu i poszukuje w…

  • artur :

    Piękna rzeka!

  • Tomcio :

    Niedawno byłem świadkiem sytuacji, gdzie z supa opartego o ławkę…

  • Mario :

    Najslabsze deski na rynku RAPID nazwa zapożyczona od FANATICA(2017) i…

Facebook

Supsurfer.pl

Polski SUP magazyn o surfingu z wiosłem - najszybciej rozwijającym się sporcie wodnym na świecie!

TAGI

sup film regaty test starboard foil porady surfing itiwit deska decathlon 2019 fanatic deski zawody 2020 mistral 2018 kołobrzeg 2021 zima 2016 aztron spływ odra 2017 2025 uone mistrzostwa świata 2022 szczecin red paddle aqua marina wiosło rrd wyprawy race 2024 ICF planet baltic sup race
  • Popularne

  • Najnowsze

  • Komentarze

  • Bezpieczne SUPowanie: 10 najczęstszych urazów i jak ich uniknąć
    Porady18/04/2025
  • Nowe rozwiązanie chroniące wiosła SUP
    Aktualności28/04/2025
  • Sensacyjny debiut Hanny Kamińskiej w Pucharze Świata SUP
    Aktualności05/05/2025
  • Perfekcyjny start z plaży według Connora Baxtera
    Porady08/05/2025
  • Starboard Gen R w nowym wydaniu
    Aktualności16/05/2025
  • Perfekcyjny start z plaży według Connora Baxtera
    Porady08/05/2025
  • Sensacyjny debiut Hanny Kamińskiej w Pucharze Świata SUP
    Aktualności05/05/2025
  • Nowe rozwiązanie chroniące wiosła SUP
    Aktualności28/04/2025
  • Andrzej :

    Witam ! Lecę na Dominikanę we wrześniu i poszukuje w…

  • artur :

    Piękna rzeka!

  • Tomcio :

    Niedawno byłem świadkiem sytuacji, gdzie z supa opartego o ławkę…

  • Mario :

    Najslabsze deski na rynku RAPID nazwa zapożyczona od FANATICA(2017) i…

Copyright © 2022 Supsurfer.pl | Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI serwisu Supsurfer.pl

Planet Baltic SUP Race – nowości 2024!
Gong Bodyguard – koszulka chroniąca przed hydrofoilem
wpDiscuz
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda