Pomysł Parsęta River Trophy zrodził się dwa lata temu, kiedy po kolejnej intensywnej edycji Planet Baltic SUP Race potrzebowaliśmy aktywnie się zmęczyć. Zawody wówczas trwały niby tylko dwa dni ale tak naprawdę przez tydzień pracowaliśmy non-stop. Bardzo brakowało nam SUPowania, więc w następny dzień po zawodach rzuciliśmy wszystko, pojechaliśmy do Byszyna i daliśmy porwać się Parsęcie. Był to jeden z lepszych dni na desce. Do tematu wróciliśmy zainspirowani wyczynami sąsiada z Białogardu Piotra Rosady, który jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem długodystansowym w Polsce, medalistą ultra maratonów kajakowych (w tym Võhandu Marathon) i organizatorem wieloletniego cyklu maratonów kajakowych w Polsce. Canoa Cup to 10 maratonów w 2024. Nawiązalilsmy kontakt z Piotrem, popływaliśmy razem i teraz przedstawiamy efekt naszej współpracy.
Parsęta River Trophy to pilotowy projekt stworzenia cyklicznej imprezy dla szerokiego środowiska kajakarzy, wioślarzy, pływających na deskach SUP i lubiących sprawdzić się na długich rzecznych odcinkach. Widzimy rosnącą popularność masowych maratonów rzecznych na świecie a w Polsce jeszcze takiego wyścigu nie mieliśmy. Pozazdrościliśmy przyjaciołom Czechom Krumlovskiego Vodackiego Maratonu, gdzie w zeszłym roku wystartowało 1506 zawodników. Estonia ma swój kultowy Võhandu Marathon (1073 zawodników w 2023). Nasi południowi sąsiedzi zaczynali w 2003 roku od 86 zawodników. Spróbujmy zrobić wspólnie coś na ich wzór w Polsce! Mamy wszystkie instrumenty do zbudowania tak dużej imprezy: Was, uroczą rzekę i współpracę doświadczonych organizatorów.
Parsęta to jedna z bardziej popularnych rzek dla kajakarzy w Polsce. Chcemy wykorzystać fakt, że do Kołobrzegu zjeżdża się czołówka zawodników SUP z Polski, Czech i innych krajów na kultowe zawody w Polsce – Planet Baltic SUP Race. Trzydniową rywalizację kończą w niedzielę 4 sierpnia i byłoby grzechem nie zaprosić ich na SUPowy Wyścig Pokoju 😉 Parsęta na odcinku Karlino – Kołobrzeg jest niewymagającą rzeką o charakterze nizinnym, jednakże stopień trudności wzrasta na niskim poziomie wody oraz z ilością ewentualnie zwalonych drzew. Latem poziom rzeki jest niski. Zwalone drzewa mogą leżeć w poprzek albo po skosie rzeki, ale zwykle nie blokują całkowicie koryta. Odcinek Karlino-Bardy jest lekko meandrujący i łatwy. Istnieje szansa spotkania z bielikami, które mają gniazda w tej okolicy. Teraz już wiecie skąd „Tylko dla orłów”. Na odcinku Bardy-Kołobrzeg Parsęta jest jeszcze łatwiejsza.
W wakacje Parsęta jest popularnym miejscem spływów kajakowych i kajakarze „udrażniają” swobodny spływ tworząc przepływowe korytarze szerokości 1m. Może się jednak zdarzyć, że bóbr zrobi sobie fundament tamy rankiem przed wyścigiem. Widzieliśmy bobry przewalające drzewa na naszych oczach. Porywisty wiatr przed zawodami może też być przyczyną powalania drzew. Nie ma gwarancji, że rzeka będzie wolna od całkowitych blokad. Z powyższych powodów w pierwszej edycji dopuszczamy jedynie dmuchane deski SUP. Po tegorocznych zawodach wysłuchamy Was i zdecydujemy wspólnie czy możemy spróbować za rok puścić twarde deski.
W tym roku chcemy nagrodzić wszystkich uczestników pamiątkowymi medalami a zwycięzców dyplomami. Zaczynamy skromnie, ale wierzymy, że z każdym rokiem będzie tylko lepiej. Największą nagrodą będzie ukończenie Parsęta River Trophy.
Maraton Karlino – Kołobrzeg, 43 km, „Tylko dla Orłów”
Maraton dedykowany zaawansowanym zawodnikom. Wymagana jest umiejętność płynięcia ze średnią prędkością 6 km/h przez 6 godzin (po stojącej wodzie), aby zmieścić się w limicie czasowym spływu. Na dystansie 43km zalecamy używać dmuchanych desek touringowych i race z normalnymi statecznikami. Nie ma potrzeby startować na rzecznych deskach typu „white-water” czy mocować krótkie stateczniki do normalnych desek.
Średni prąd Parsęty latem to 1,5km/h. W Kołobrzegu pod mostem na Młyńskiej prąd osiąga 5 – 7 km/h – ten odcinek zawodnikom SUP zalecamy przepłynąć w pozycji klęczącej lub siedzącej przez środek bramki utworzonej z wiszących żółtych boi pod prawym przęsłem mostu. Ratownik będzie zabezpieczał to niebezpieczne miejsce po dolnej stronie mostu.
Miejsce startu – Karlino przystań kajakowa na Parsęcie za posesją nr. 50 na ul. Kościuszki.
Charakterystyczne punktu na trasie liczone w kilometrach od linii startu:
- Most wąskotorówki – obecnie trasa rowerowa – 2,0km
- Most drogowy Wrzosowo – 9,5km
- Pyszka PRÓG RZECZNY – 13,5km – przenoska SUP 40m prawym brzegiem
- Most drogowy Bardy – 19,0km (tutaj staruje pół-maraton).
- Most drogowy Ząbrowo – 27,0km
- Kładka piesza Kopydłówko – 31,0km
- Wiadukt autostrady S6 – 35,0km
- Obwodnica drogowa Kołobrzegu – 40km
- Most drogowy Kołobrzeg Młyńska – 41km
- Most drogowy Kołobrzeg Łopuskiego – 41,5km
- Most drogowy i kolejowy Kołobrzeg Solna – 42,5km
- META. Most Portowy Kołobrzeg Marina Solna – 43km
Maratończycy SUP będą musieli obejść tylko jeden próg rzeczny w Pyszce 13,5 km od startu.
Próg jest nie do przepłynięcia SUPem. Za progiem występują prądy wciągające a głębokość rzeki jest tam około 3m. To jest miejsce, gdzie ratownicy WOPR i SAR przechodzą specjalistyczne szkolenia w walce z prądem. Koniecznością będzie wyjście z rzeki na prawy brzeg 20m przed progiem i przejście 20m poniżej progu w celu kontynuacji maratonu. W sumie 40m przenoski. Obowiązek obejścia lądem progu nie dotyczy kajakarzy.
Na meandrujących odcinkach rzeki pomiędzy Pyszką z Ząbrowem należy zwrócić uwagę na podwodne lub wystające pachołki ostróg umiejscowionych zaraz za zakrętami. Utrudnienia spowodowane ich występowaniem zależne są od poziomu wody.
Trasa Półmaraton Bardy-Kołobrzeg, 23km, „Dla Orlików”
Wyścig przeznaczony jest dla uczestników mających doświadczenie w zawodach i na tak długich dystansach.
Miejsce startu – most na Parsęcie przy wiosce Bardy (prawobrzeże):
Charakterystyczne punktu na trasie liczone w kilometrach od linii startu:
- Most drogowy Bardy – 0,1 km
- Most drogowy Ząbrowo – 7,0km
- Kładka piesza Kopydłówko – 11,0km
- Wiadukt autostrady S6 – 15,0km
- Obwodnica drogowa Kołobrzegu – 20km
- Most drogowy Kołobrzeg Młyńska – 21km
- Most drogowy Kołobrzeg Łopuskiego – 21,5km
- Most drogowy i kolejowy Kołobrzeg Solna – 22,5km
- META. Most Portowy Kołobrzeg Marina Solna – 23km
Na meandrujących odcinkach rzeki pomiędzy Pyszką z Ząbrowem należy zwrócić uwagę na podwodne lub wystające pachołki ostróg umiejscowionych zaraz za zakrętami. Utrudnienia spowodowane ich występowaniem zależne są od poziomu wody. Nie ma żadnych przenosek.
W Kołobrzegu pod mostem na Młyńskiej prąd osiąga 5-7kmh – ten odcinek zawodnikom SUP zalecamy przepłynąć w pozycji klęczącej lub siedzącej przez środek bramki utworzonej z wiszących żółtych boi pod prawym przęsłem mostu. Ratownik na desce SUP będzie zabezpieczał to niebezpieczne miejsce po dolnej stronie mostu.
Marina Solna Adres: Warzelnicza 1, Kołobrzeg. W marinie znajdują się: biuro zawodów (rejestracja zawodników), dwa baseny jachtowe, restauracja, wiata do grillowania, toalety, prysznice. To tutaj pod mostem będzie wspólna meta obu wyścigów. Tutaj też odpalimy grilla i poczęstujemy Was gorącym posiłkiem na mecie.
Na obu trasach nie będzie punktów żywieniowych. Musicie zabrać ze sobą własne jedzenie i piciegwarantujące ukończenie w dobrej kondycji fizycznej. Zalecamy zabrać ze sobą minimum 2 litry napojów, aby uniknąć odwodnienia. W upalny dzień powinno to być minimum 3 litry. Nie zapomnijcie o właściwym ubiorze chroniącym przed upalnym słońcem lub zimną ulewną pogodą.
Użyteczne linki:
- Parsęta River Trophy – wydarzenie na Facebooku, w którym znajdziecie najświeższe informacje o zawodach
- Planet Baltic SUP Race
- Canoa Cup cykl maratonów kajakowych w Polsce
- Kajaki Kołobrzeg wypożyczalnia kajaków i ich transport
- oficjalna strona Kołobrzegu
- Marina Solna
- Kamera marina Solna
Do zobaczenia na Parsęcie w poniedziałek 5 sierpnia 2024!
Ewa i Marcin Koc
Ela, Agnieszka i Marek Rowińscy
Jola i Piotr Rosada
Facebook
YouTube
RSS