Po touringowym modelu 11’6” mieliśmy okazję przetestować drugą deskę firmy Aqua Marina z nowej serii Coral. Jest to allroundowy sup dla osób o lekkiej i średniej wadze, charakteryzujący się mniejszą grubością kadłuba, lekką konstrukcją oraz bogatszym wyposażeniem.
Konstrukcja i wyposażenie
Sup Aqua Marina Coral 10’2” zbudowany jest z pojedynczych warstw pokładu i dna oraz z podwójnych warstw materiału na burtach, które oplata dodatkowa opaska z PVC. Wnętrze deski wypełniają lekkie włókna drop stitch, a poszczególne elementy kadłuba połączono za pomocną technologii zgrzewania elektromagnetycznego.
Parametry Aqua Marina Coral 10’2”
- Długość: 10’2”
- Szerokość: 31”
- Grubość: 4.7”
- Pojemność: 230 litrów
- Waga: 8.6 kg
- Ciśnienie: 15 psi
Cena: 2190 zł
W zestawie znajdują się:
- Plecak
- Pompka dwukierunkowa
- Trzyczęściowe wiosło z aluminium
- Smycz
- Pasek do zawieszenia deski na ramieniu
Deska ma nowoczesny allroundowy kształt, w którym główny nacisk postawiono na zachowanie dobrej stabilności, ale bez przesadnego poszerzania kadłuba. Za bezpieczny balans w dużej mierze dopowiadają tutaj szeroki dziób i rufa, natomiast maksymalna szerokość pozostaje w umiarkowanych granicach. Projetanci Corala nie zapomnieli o lekkim podniesieniu dziobu deski, co nie tylko skutecznie poprawia zachowanie supa na zafalowanej wodzie, ale też eliminuje efekt hamowania, często występujący w deskach z szerokim i nisko wyprofilowanym dziobem.
Jak wspomnieliśmy, deskę wyróżnia bogatsze wyposażenie. W komplecie otrzymujemy składane 3-częściowe wiosło, praktyczny plecak, wydajną pompkę, smycz i pas do zawieszenia deski na ramieniu. Oprócz tego na pokładzie znajdziemy dodatkowe zaczepy do zamocowania opcjonalnego siedziska. Podobnie do testowanego wcześniej touringa, allroundowy Coral wyposażony został w regulowane linki bagażowe, taki sam duży statecznik, którego zamocowanie nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi, oraz wygodny uchwyt do przenoszenia deski.
Pod względem wykonania Aqua Marina Coral sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Elementy deski zostały starannie połączone, a jej kształt nabiera precyzyjnej formy po napompowaniu. Mniejsza grubość kadłuba sprawia, że deska szybko wypełnia się powietrzem, co powinno ucieszyć osoby, dla których pompowanie to głównie przykra konieczność. Podobało nam się, jak łatwo i ciasno można zrolować deskę po wypuszczeniu powietrza. Jeśli w bagażniku samochodu macie mało miejsca, taka deska potrafi ułatwić logistykę pakowania sprzętu na wodną wyprawę.
Dołączone do kompletu wiosło sprawia dobre wrażenie, a co najważniejsze, przyjemnie pracuje w wodzie. W roli pagaja do rekreacyjnego wiosłowania koralowe wiosło spisze się znakomicie. Trzeba tylko pamiętać, że tego typu aluminiowe wiosła „z pakietów” nie lubią przesadnego traktowania. Do zabawowych wyścigów, czy surfingu na falach, warto wybrać kompozytowy model.
Wrażenia na wodzie
Coral potrafił zaskoczyć stabilnością nawet cięższych testerów. Nie jest to sup typu „lotniskowiec”, ale jak na swoje gabaryty oferuje bardzo bezpieczny balans. Osoby mniej więcej do 85 – 90 kg nie powinny mieć żadnych problemów z opanowaniem tego allrounda. Cieńszy kadłub przekłada się na bardziej bezpośrednie czucie pokładu pod stopami, dając przyjemne wrażenie stania na „prawdziwej desce”. Minusem pompowanych supów o grubości 4’7” jest minimalnie mniejsza sztywność, ale tak naprawdę, szczególnie dla osób o lekkiej i umiarkowanej wadze, nie jest to jakoś specjalnie odczuwalne na wodzie.
Lekki kadłub chętnie przyspiesza, oferując przyjemne rekreacyjne osiągi. Mniejsza szerokość w połączeniu z dobrze wyprofilowanym uniesieniem dziobu ułatwiają utrzymanie prędkości, bez wkładania w to większego wysiłku. Deska jest zbyt krótka, by móc mówić o jakichś poważnych touringowych właściwościach, ale do sprawnego przyspieszenia na mniejszym odcinku, czy do utrzymania tempa podczas weekendowej wycieczki po jeziorze, Coral nadaje się znakomicie. Krótsze deski mają nieco wyraźniejszą tendencję do lekkiego zbaczania z kursu podczas dłuższego wiosłowania po jednej stronie, dlatego większy statecznik Corala okazał się tutaj pomocny. Manewrowanie supem o tych gabarytach zawsze sprawia nam sporo zabawy. Coral 10’2” łatwo wykonuje zwinne zwroty i potrafi bez oporu szybko zmienić kierunek kursu. Tutaj ponownie doceniliśmy mniejszą grubość kadłuba, która umożliwia bardziej precyzyjne wyczucie deski podczas manewrów.
Podsumowanie
Coral 10’2” przypadł do gustu wszystkim testującym go osobom. Polubiliśmy tego supa za przyjemne wrażenie czucie deski, lekkość na wodzie, zwinne manewrowanie i dobrą stabilność. Czyli za wszystko to, co powinno cechować dobrego allrounda. Corala najbardziej docenią osoby o lżejszej i umiarkowanej wadze, szukające uniwersalnej deski do pływania po jeziorach i spokojniejszych rzekach. Niestety nie mieliśmy okazji sprawdzić tego supa na morzu, ale patrząc na jego rocker dziobu i grubość kadłuba, przypuszczamy, że może to być również całkiem fajna deska do spróbowania pierwszych ślizgów na małych falach. Wisienką na tym supowym torcie jest atrakcyjna cena i wchodzące w nią wyposażenie. Musimy przyznać, że Aqua Marina z każdym rokiem coraz bardziej pozytywnie nas zaskakuje!
Deski Aqua Marina znajdziesz w tym sklepie.
Facebook
YouTube
RSS