Rekreacyjne deski race cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród naszych sup surferów. Spoglądają na nie osoby, które opanowały już swoją pierwszą deskę allround i szukają czegoś, co zapewni lepsze osiągi. Choć wiele z wyczynowych modeli race raczej słabo nadaje się do rekreacyjnego pływania z uwagi na nikłą stabilność, producenci supów oferują też amatorsko nastawione „wyścigówki”. Przeważnie są to deski pompowane o długości 12’6” i szerokości 28-30”, zapewniające dobry kompromis między wysokimi osiągami, a jeszcze przyzwoitą stabilnością. Wiele z takich desek z powodzeniem może być używana zarówno w amatorskich zawodach jak i do tzw. touringu, czyli dłuższych wycieczek na supie. Właśnie tego typu deskę udostępniła nam do testów firma abcsurf.pl. Poznajcie jak pływa pompowany sup RRD AirRace 12’6” V2.
RRD jest włoską firmą, zajmującą się produkcją szerokiej gamy sprzętu do windsurfingu, kitesurfingu, surfingu i SUP. Wystarczy tylko nadmienić, że na deskach RRD pływa aktualny mistrz świata w windsurfingu – Antoine Albeau. Już po pierwszym spojrzeniu na AirRace’a widać, że nie jest to deska powstała z przypadku, a na bazie przemyślanego projektu. Niezwykle smukły kształt zaznacza ostro zwężony dziób, z charakterystycznym „regatowym” czubkiem. Mniej więcej od 1/3 długości burty deski zaczynają biec bardziej równolegle, przez co na długim odcinku kadłub zachowuje swoją największą szerokość, kończąc się umiarkowanie wąską rufą. W efekcie, mimo szerokości poniżej 30”, sup RRD nie wydaje się jakoś strasznie wąski.
Deska zbudowana została w jednowarstwowej konstrukcji drop stitch z dodanymi szerokimi pasami usztywniającymi, biegnącymi przez całą długość kadłuba od strony dna oraz pokładu. Dzięki temu rozwiązaniu RRD AirRace jest lekki jak na swoje gabaryty, zachowuje bardzo dobrą sztywność i charakteryzuje się minimalnym ugięciem pod ciałem surfera. Wszystko to przy wymaganym ciśnieniu zaledwie 14 psi! Oto kolejny dowód na to, że przede wszystkim liczy się przemyślana konstrukcja, a nie tylko ilość wtłoczonego powietrza.
Wyposażenie supa RRD nie odbiega od normy na rynku. Na pokładzie znajdziemy przyjemny piankowy dywaniki, rączkę do przenoszenia z neoprenowym obszyciem, linki do przewożenia bagażu na dziobie, zawór oraz po jednym kółku do holowania na dziobie i rufie. Za utrzymanie kierunku odpowiada statecznik osadzony w skrzynce US-box. Jak na deskę tej klasy, fin dołączony do kompletu mógłby być nieco większy/lepszy jakościowo. I to w zasadzie jedyny mankament kompletowo-konstrukcyjny. Deska prezentuje się na żywo wprost rewelacyjnie. Sama grafika dodaje jej 1 km/h do końcowej prędkości. Z supem otrzymujemy dość prosty ale bardzo funkcjonalny plecak z wbudowanymi kółkami.
Po zwodowaniu AirRace od razu daje do zrozumienia, że nie stoimy na leniwym allroundzie. Deska na starcie sprawia wrażenie lekko chybotliwej, jednak po chwili przyzwyczajenia czujemy się znacznie pewniej. Jak na swoje 28” szerokości nasz wyścigowy sup wydaje się całkiem stabilny. Do tego stopnia, że dla osób o lekkiej i umiarkowanej wadze z powodzeniem może służyć jako wycieczkowy touring. Ciężsi i mniej opływani surferzy powinni jednak ostrożniej podejść do takiego zastosowania.
Jak na race’ówkę przystało, sup RRD dynamicznie przyspiesza, osiągając bardzo dobrą prędkość. Przy odpowiedniej technice nie powinniście mieć na tej desce problemów z nawiązaniem walki w czołówce wyścigu (w klasie pompowanych desek oczywiście). Wszelkie allroundy i szersze touringi z pewnością zostaną daleko z tyłu. AirRace fantastycznie radzi sobie na lekko zafalowanej wodzie. Precyzyjnie lekko podniesiony dziób z ostrym czubem bardzo sprawnie przecina fale, pozwalając desce gładko mknąć do przodu, bez rycia i hamowania przy każdym podbiciu. Osiągi na prostym kursie jak najbardziej odpowiadają nazwie deski. Jest wyścigowo! Ale też całkiem łatwo i przyjemnie.
Choć deska dobrze utrzymuje kierunek płynięcia na wprost, co przy tej długości kadłuba nie powinno zaskakiwać, to wykonywanie zwykłych manewrów nie sprawia większych problemów. Można nawet powiedzieć, że w swojej klasie jest całkiem manewrowa. Ale już obroty z przesunięciem jednej stopy na rufę wymagają dobrego wyczucia balansu. Sprawne okręcanie deski tym sposobem, bardzo przydatnym podczas regat, wymaga pewnej wprawy. Obejrzyjcie filmową prezentację RRD AirRace 12’6″ V2:
RRD AirRace 12’6” V2 jest świetną deską do supowania na sportowo. Jeśli szukacie supa na amatorskie regaty i do rekreacyjnych wycieczek w jednym, ten model w pełni spełni Wasze oczekiwania. A nawet przyjemnie zaskoczy przyjaznym charakterem. To znakomity wybór jako druga deska po opanowaniu podstaw na czymś bardziej allroundowym. Świetny kształt, staranne wykonanie i lekka, sztywna konstrukcja dodatkowo podnoszą wysoką rekomendację dla tego modelu.
Deskę do testów dostarczył sklep abcsurf.pl
Facebook
YouTube
RSS